Uzaktan eğitim Görükle’yi boşalttı

Pandemi döneminde uzaktan eğitime geçen BUÜ ile BTÜ bu yıl öğrencisiz, Görükle de kiracısız kaldı. Semtte kiraların yüzde 20 düştüğü belirtiliyor.

Uzaktan eğitim Görükle’yi boşalttı
HABERİ PAYLAŞ

HATİCE DAL

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle YÖK’ün ‘‘uzaktan eğitim” tavsiyesine uyan Bursa Uludağ Üniversitesi ile Bursa Teknik Üniversitesi, 80 bin öğrenciye bu yıl kapılarını kapatarak, internet üzerinden eğitime devam kararı aldı. Türkiye’nin çeşitli illerinden Bursa’ya gelen bu öğrenciler memleketlerinde kalınca, Görükle’deki onlarca yurt ve binlerce daire de kiracısız kaldı. Emlak sektöründe her yıl Ağustos ve Eylül aylarındaki hareketlilik yaşanmazken, bu durumun kira bedellerine yüzde 20 oranında düşüş olarak yansıması dikkati çekti.

YÜZDE 60 KAYIP…

Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, geçtiğimiz yıl Görükle’de kiralık evlere talebin yüzde 80 düzeyindeyken, bu yıl bu oranın yüzde 20’lere kadar gerilediğini söyledi. Satış ve kiralamalardaki bu yüzde 60’lık kaybın sektörü olumsuz etkilediğini anlatan Çelebi, ‘‘Görükle konutlarındaki doluluk oranı şu an yüzde 20’lerde… Talep azlığı nedeniyle kiralar da yüzde 20 oranında ucuzladı. Yüz yüze eğitimin başlamaması nedeniyle mevcutta kiracı konumundaki öğrencileri de evlerini boşalttı” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X