Uzlaşı kültürüne katkı sağlanacak

Türkiye’nin de taraf olduğu Singapur Sözleşmesi’yle, uluslararası ticaret yapan şirketlerin, arabuluculuk sonucu sağlanan anlaşmanın gereklerinin yerine getirilmesine ilişkin endişelerini büyük oranda ortadan kaldıracağı kaydedildi.

Uzlaşı kültürüne katkı sağlanacak
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye’de etkin şekilde kullanılmaya başlanan alternatif çözüm yollarından arabuluculukla ilgili uluslararası alanda önemli bir adım atıldı. Birleşmiş Milletler Ticaret Hukuku Komisyonu’nun, sınır ötesi ticari işlemlerin öngörülebilirliğinin kuvvetlendirilmesi ve ticaret hukukunun modernleşmesi amacıyla hazırladığı, ‘Singapur Sözleşmesi’ olarak da bilinen ‘Arabuluculuk Sonucunda Yapılan Uluslararası Sulh Anlaşmaları Birleşmiş Milletler Konvansiyonu’na Türkiye de taraf oldu.

Türkiye ile ABD, Çin ve İran’ın da aralarında olduğu 46 ülke ‘Singapur Sözleşmesi’ni ağustos ayı başında Singapur’da imzaladı. Uluslararası ticaret hukukunda öngörülebilirliğe ve iş insanlarının kendilerini hukuken güvende hissetmesine katkı sağlayacak sözleşme, arabuluculukla sağlanan anlaşmaların gereklerinin taraflarca yerine getirilmesine ilişkin endişeleri büyük oranda ortadan kaldıracak. Ayrıca, uluslararası ticaret hukukunda uzlaşı kültürünün gelişmesi ile ticaret aktörlerinin kendi sorunlarını çözme becerileri artırılacak. Sözleşme, halihazırda yatırımcı ile devlet arasındaki uyuşmazlıklarda uygulanan ve eleştirilere neden olan prosedürlerde de rahatlama sağlayacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X