Uzmanlar uyardı! Bursalılar merdiven altı maskeye dikkat

Covid-19 tedbirleri kapsamında hayati önem taşıyan maskelerin paket fiyatları 15 liralara kadar düşerken, uzmanlar; standartlara uygun olmayan merdiven altında üretilen maskeye karşı vatandaşları uyardı.

Uzmanlar uyardı! Bursalılar merdiven altı maskeye dikkat
HABERİ PAYLAŞ

HATİCE DAL

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19’a karşı ilk günden itibaren hayati önem taşıyan maskeler, dikkat edilmediğinde tehlike saçıyor. Virüsün Türkiye’de yayılmaya başlamasıyla fahiş fiyatlarla satılmaya başlanan maskeler, gelen müdahalenin ardından paketi 15 liralara kadar düşerek sokaklarda, internet sitelerinde ve mağazalarda satılmaya başlandı. Vatandaş bu denli ucuzlayan maskelerin koruyuculuğu konusunda tereddüt yaşarken uzmanlardan da uyarı geldi. Piyasada 3 katlı olarak satılan maskelerin çoğunun standartlara uygun olmadığını belirten Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, “Sağlıklı maske tanımına uygun maskelerdeki 3 katlı tanımı sadece normal kumaşların üst üste gelmesiyle alakalı değil. Bu kumaşların arasında yer alan genel anlamıyla meltblown dediğimiz virüs ve bakterileri tutacak olan kısımın olması son derece önemli” dedi.

YARARDAN ÇOK ZARAR GETİRİR

Meltblownun kaliteli ve sağlıklı maskelerde kesinlikle bulunması gerekliliğinin altını çizen Şahin, eczanelerde satılan standartlara uygun maskelerin fiyatlarının sokaklarda satılan maske fiyatlarından fazla olmasının nedeninin de Meltblownun varlığı olduğunu kaydetti. Sokaklarda ve giysi mağazalarında satılan maskelerin Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen kriterlere uymadığına dikkat çeken Şahin, “Sadece kumaş parçasından ibaret olan maskeler mevcut. Düzenli olarak yıkanılan tülbentlerin koruyuculuğu bu maskelerden daha fazla. Bunun sizi herhangi bir tehlikeye karşı koruması mümkün değil” şeklinde konuştu. Yine antibakteriyel ve antiviral olarak satılan siyah bez maskelerinde herhangi bir koruyuculuğu olmadığını dile getiren Şahin, “Bu tür maskelerde ciddi anlamda ağır boyalar içeren malzemeler var. Uzun süre kullanıldığında yarardan daha çok zarar getirir. Bu maskelerin de elbise kumaşından farkı yok. Önümüzdeki süreçte farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Tabi antiviral ve antibakteriyal olan maskelerde var piyasada bunlara dikkat etmek gerekir ” ifadelerini kullandı.

EN DOĞRU ADRES ECZANELER

Cerrahi maskelerin bir kereden fazla kullanılmasının son derece yanlış olduğunu da vurgulayan Şahin, “Bu maskelerin kullanım ömürleri 2-4 saat arasında değişiyor. Belirli bir süreden sonra terleme yapar ve bu kumaş ıslanır. Islanan maskede filtreleme özelliği azalmaya başlar. Bundan dolayı belirli süreden dolayı cerrahi maskelerin değiştirilmesi önerilir. Ağızdan çıkarılan maske bir daha takılmamalı. Maske herhangi bir yerle temas etmemeli. Ağızda takılı olan maskeyi kendi ellerinizle virüs ya da bakteriye maruz bırakmayın” şeklinde konuştu. Şahin, maske alımları için en doğru adresin eczaneler olduğunu da sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X