Vagon ihalesi 23 Şubat’ta

Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce iptal ettiği vagon alım ihalesi, 23 Şubat’ta yapılacak. 60 adet Bursaray vagonunun alınacağı ihaleye 12 adet de çok özellikli tramvay vagonu eklendi.

Vagon ihalesi 23 Şubat’ta
HABERİ PAYLAŞ

SEYİT GÜNDOĞAN 

Büyükşehir Belediyesi’nin bir kez ertelediği ve bir kez de teknik şartnamede yapılacak düzeltme nedeniyle iptal ettiği vagon alım ihalesinin tarihi belli oldu. Yeni ihale 23 Şubat’ta yapılacak. İhaleye,  60 adet Bursaray vagonuna ilaveten 12 adet de çok özellikle tramvay vagonu alımı eklendi. 

Büyükşehir Belediyesi, Bursaray hattında kullanılmak için, ilk olarak 23 Temmuz’da yapılması planlanan ihaleyi, evraklarla ilgili ilişkin katılımcı firmalardan çok sayıda soru geldiği için önce 8 Ağustos’a ertelemiş ve bu ihaleyi de teknik şartnamede düzeltme yapmak amacıyla katılımcı firmaların teklif zarflarını açmadan iptal etmişti. İhalenin; araçların teknik özelliklerinin yer aldığı teknik şartnamede düzeltme yapmak amacıyla iptal edildiği öğrenilmişti. 

TRAMVAY VAGONLARI ÖZELLİKLİ OLACAK

23 Şubat’ta Büyükşehir Belediyesi’nin Arabayatağı yerleşkesinde bulunan Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nda yapılacak ihalede; alınacak 60 vagon Bursaray hatlarında kullanılırken, 12 adet tramvay vagonu da, bu yıl içinde ihalesi gerçekleşecek olan tramvayın Terminal hattında kullanılacak. Yeni alınacak olan tramvay vagonları üst teknolojide olacak. Otomasyon özelliğine sahip olacak olan bu vagonlar; aynı metro vagonları gibi çift taraflı kapı olacak ve tramvaya inişler-binişler her iki tarafından da yapılabilecek. Bu vagonlar aynı zamanda çift sürüşlü olacak ve birbirine eklenebilecek. olan araçlar, İpekböceği’nin übt teknolojisi olacak.  Şu anda T-1 hattında kullanılan ve İpekböceği adı verilen araçlar, hem tek taraftan kapılı, hem tek yönlü sürüşlü hem de birbirine eklenme özelliği bulunmadığı için tek tek kullanılıyor.

 

Öte yandan, yeni vagonların alınmasıyla birlikte Kestel’e ulaşmak için Arabayatağı’nda aktama yapılmayacak. Ayrıca, Arabayatağı-Kestel hattının otomasyon çalışmalarının da Nisan ayında tamamlanacağı öğrenildi.   

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X