Vali Büyük: “Eczacılık Mesleği, Sağlığın Vazgeçilmez Unsurudur”

Adana Valisi Mustafa Büyük, eczacılık mesleğinin sağlığın vazgeçilmez unsuru olduğunu belirtti. Vali Büyük, 14 Mayıs Eczacılık Günü nedeniyle yayı…

Vali Büyük: “Eczacılık Mesleği, Sağlığın Vazgeçilmez Unsurudur”

Adana Valisi Mustafa Büyük, eczacılık mesleğinin sağlığın vazgeçilmez unsuru olduğunu belirtti. Vali Büyük, 14 Mayıs Eczacılık Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, eczacılık mesleğinin tıp alanında, insanlara şifa dağıtmada köklü bir mirası ve buna bağlı olarak çok önemli bir vizyonu bünyesinde taşımakta, toplumların ve bireylerin sağlığı için çok değerli bir misyonu yüzyıllardır devam ettirdiğini ifade etti. Türkiye’de eczacılık eğitiminin yapıldığı ilk kuruluş olan Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane’nin, II. Mahmud tarafından açıldığını ve ilk eczacılık dersinin verildiği gün olan 14 Mayıs 1839 tarihinin, Türk Eczacıları Birliği’nce “Eczacılık Günü olarak kabul edilerek, ülkemizde her yıl “Eczacılık Günü“ olarak kutlandığını belirten Büyük, şunları kaydetti: “Eczacılık, insanlığın hastalıklarla verdiği mücadelede, tedavi sürecinin en önemli aktörlerinden biri olarak varlığını ve işlevselliğini korumuş mesleklerden birisidir. Eczacılar, dün olduğu gibi bugün de sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurları olma özelliklerini sürdürmektedir. İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan eczacılık, ülkemizde olduğu gibi dünyada da önemli meslek gruplarından biridir. İnsan sağlığını ve dolayısıyla toplum sağlığını merkeze alan bir meslek olarak eczacılık, insan var oldukça yaşayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, halkla daima iç içe olan ve çok önemli bir sağlık hizmetini yerine getiren tüm eczacılarımızın günlerini kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X