VAR için kritik toplantı

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), Video Asistan Hakem’in maç içerisinde daha fazla pozisyona müdahale edip etmemesini görüşecek. Değişikliğin kabul edilmesi halinde VAR’ın yetkileri genişleyecek.

VAR için kritik toplantı

IFAB ve FIFA, VAR’ın yetki alanlarının genişleyip genişlememesiyle ilgili çalışmalarını sürdüryor.

Times gazetesinde yer alan haberde IFAB’ın bugün İngiltere’de yapılacak toplantısında VAR’la ilgili yapılabilecek değişikliklerin tartışılacağı belirtildi.

Haberde, FIFA tarafından kurulan VAR komisyonunun video yardımcı hakemlere daha fazla sorumluluk verilip verilmemesini tartıştığı ve konunun bugünkü toplantıda da görüşüleceği ifade edildi. Ancak FIFA’nın, oyunun fazla durmasından dolayı endişe ettiğine dikkat çekildi.

IFAB’ın mart ayındaki yıllık toplantısından önce herhangi bir karar alınmamasının beklenmediği aktarılırken VAR’ın yetki alanının genişlemesi halinde video yardımcı hakemlerin serbest vuruş, korner ve ikinci sarı kartlara müdahale edebilecek. FIFA, VAR’la ilgili değişikliği onaylasa bile son kararı IFAB verecek.

İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı ve IFAB Yönetim Kurulu Üyesi Mark Bullingham konuyla ilgili açıklamasında, “Bunun IFAB’da tartışacağımız bir konu olduğunu biliyorum. Bir maçın şu andan daha fazla durmasını istemiyiz ama bunu tartışacağız.” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X