Venezuelalılar marketleri yağmaladı

Gıda krizi nedeniyle zor günler yaşayan Venezuela halkı, market ve bakkalları yağmaladı. Çıkan yağmalama olaylarında 4 kişi hayatını kaybederken, polis sert müdahalelerde bulundu. Ülke genelinde her gün 10 yağmalama hadisesinin gerçekleştiği belirtildi.

Venezuelalılar marketleri yağmaladı
HABERİ PAYLAŞ

Venezuela’da gıda krizi nedeniyle ülke genelinde devam eden yağmalama ve ayaklanma olaylarında ölenlerin sayısı 4’e çıktı.

Merida kentindeki sağlık yetkilileri, salı günü çıkan kargaşada silahla vurulan 17 yaşında bir gencin dün gece hastanede hayatını kaybettiğini söyledi.

“Yemek istiyoruz, mango değil”

Başkent Caracas’ta kalabalık bir işçi grubu, devlet başkanlığı sarayı yakınlarında yol kapatarak gıda sıkıntısını protesto etti. “Yemek istiyoruz, mango istemiyoruz” diye slogan atan göstericilere Venezuela Ulusal Güvenlik Birimi ve polis sert müdahalede bulundu.

Venezuela Şiddet İzleme Örgütü Direktörü Roberto Briceno Leon, yaptığı açıklamada, açlıktan dolayı yağmalamaların devam edeceği uyarısında bulundu. Hükümetin aldığı önlemleri de yetersiz bulan Leon, “Atılan adımlar hem yetersiz kaldığı hem de siyasetçiler tarafından kendi amaçları doğrultusunda kullanıldığı için insanlar, yağmaya ve hırsızlığa yöneliyor.” diye konuştu.

Her gün 10 market yağmalanıyor

Örgütün verilerine göre, ülke genelinde günde 10 yağmalama hadisesi yaşanıyor.

Gıda Bakanı Rodolfo Marco Torres, geçen hafta başkent Caracas’ta yaptığı açıklamada, gıda krizi sorununun yüzde 70’inin ithal edilen temel gıda maddelerinin ailelere dağıtılmasıyla çözüleceğini belirtmişti.

Pirinç, şeker, mısır ve fasulyeden oluşan 115 bin tonluk temel gıda maddelerinin devlet tarafından satın alındığını söyleyen Torres, dağıtım işleminin ülke genelinde oluşturulan 15 bin 900 “Yerel Üretim ve Dağıtım Komitesi” (CLAP) eliyle yapılacağını söylemişti.

Torres, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun “ekonomik savaş” olarak nitelendirdiği ekonomik krizden çıkış için ülkenin elit kesimi ve muhalefetiyle mücadele amacıyla bu yönteme başvurma kararı aldığını ifade etmişti.

Maduro, ülkedeki gıda üreticileri ve süpermarketleri fiyat spekülasyonu için gıda stoklamakla suçlamıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X