Vergi gelirinin 50 milyar lirası karayollarından

2014 yılında elde edilen vergi gelirinin 50 milyar lirasını, karayollarını kullanan araçlardan alınan ÖTV, KDV ve MTV ile otoyol-köprü gelirleri üzerindeki vergiler oluşturdu.

Vergi gelirinin 50 milyar lirası karayollarından

Karayollarını kullanan araçlardan geçen yıl alınan ÖTV, KDV ve MTV ile otoyol-köprü gelirleri üzerinden elde edilen vergiler 50 milyar 30 milyon lirayı geçti.

AA muhabirinin Karayolları Genel Müdürlüğünden (KGM) aldığı bilgiye göre, 2014 yılında karayolları, bütçe gelirlerine önemli katkı sağladı.

KGM’nin karayolu ağının ulusal bütçeye katkısı, araçların benzin, motorin ve LPG üzerinden ödediği Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi (KDV), motorlu taşıtlara ilişkin ÖTV ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ile köprü ve otoyol gelirlerinden alınan KDV’den oluştu.

Geçen yıl motorlu taşıtlardan alınan  ÖTV 12 milyar 850 milyon 791 bin lirayı buldu. Tüketilen yakıttan alınanÖTV 22 milyar lirayı aşarken, KDV miktarı ise 7 milyar liraya yaklaştı. 2014’te MTV 7 milyar 786 milyon lirayı geçti. Otoyol ve köprülerden elde edilen gelirin KDV’si de 154 milyon lira oldu.

Böylece karayolu ağı, geçen yıl devletin kasasına 50 milyar 30 milyon 980 bin 255 liralık vergi geliri girmesine aracılık etti.

KGM sorumluluğunda bulunan devlet yolu, il yolu, otoyollarda seyreden araçlardan alınan ÖTV, KDV ve MTV ile otoyol-köprü gelirleri üzerindeki vergilerin toplamı, 2014’te bütçe gelirlerinin yüzde 11,8’ini oluşturdu.

Karayolları Genel Müdürlüğünce, geçen yıl karayolları altyapı yatırımlarına harcanan ödeneklerin yaklaşık 4 katı, toplam harcama tutarının ise yaklaşık 3 katı vergi ve ücret geliri elde edildi.  KGM 2014’te 13,947 milyar lirası karayolları altyapı yatırımı olmak üzere 17,026 milyar lira  toplam harcama yapmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X