Veteriner hekimler meslek etiğini masaya yatırıyor

“V. Ulusal Veteriner Hekimliği Tarihi ve Mesleki Etik Sempozyumu”, 25-27 Mayıs tarihlerinde Uludağ Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak.

Veteriner hekimler meslek etiğini masaya yatırıyor

Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek sempozyumda sağlık bilimleri tarihi, veteriner hekimliği etiği, tıp etiği, biyoetik, insan-hayvan etkileşimi, hayvan refahı ve halk sağlığı konularında çok sayıda sözlü ve poster bildiri sunulacak.

Veteriner hekimliğin duayeni Prof. Dr. Ferruh Dinçer’in “80 yılın penceresinden” mesleğe bakışını anlatmasıyla başlayacak sempozyumda, “Bilim insanı-bilim -emeklilik”, “Türkiye’de çocuklar için zorunlu aşı uygulamasıyla ilgili yargı kararlarının tıp etiği ve hukuku açısından incelenmesi”, “Kürtaj tartışmalarının sorunlu dili: Yaşam, seçim, fetüs hakları ve cinayet”, “Tarihten günümüze çörek otunun kullanılması”, “Türk Van kedisinin İngiltere’deki tarihi”, HIV ile yaşayan bireylerin bilgilerinin eş veya partner ile paylaşılmasının tıp etiği ve hukuku açısından incelenmesi”, “Hekimlikte defansif uygulamalar” gibi ilginç konu başlıkları da yer alıyor. Sempozyumda ayrıca, Halûk Perk Müzesi Koleksiyonundan derlenen “Veteriner Hekimliği Belge ve Objeler Sergisi” de Mete Cengiz Fuaye Alanında meraklıları için açık olacak.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X