Washington’da İslam karşıtı ilanlara izin verilmedi

ABD’nin başkenti Washington’daki toplu taşıma dairesi, Teksas’ta mayıs başında Hz. Muhammed konulu provokatif karikatür yarışması düzenleyerek kanlı saldırıya neden olan AFDI’nın aynı yarışmaya ilişkin metro ve otobüs duraklarına reklam verme isteğini ger

Washington’da İslam karşıtı ilanlara izin verilmedi

ABD’nin başkenti Washington’daki toplu taşıma dairesi, bu ay başında Teksas’ta Hz. Muhammed konulu provokatif karikatür yarışması düzenleyerek kanlı saldırıya neden olan Amerikan Özgürlüğü Savunma Girişimi’nin (AFDI) aynı yarışmaya ilişkin metro ve otobüs duraklarına reklam verme isteğini reddetti.

Washington Metropolitan Toplu Taşıma Müdürlüğü Medya İlişkileri Sorumlusu Mike Tolbert, yaptığı yazılı açıklamada, metropoldeki raylı sistem ve otobüs duraklarında “belirli bir gündem odaklı” reklamlara yer vermeyeceklerini bildirdi.

Tolbert, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

”Metro Yönetim Kurulu Başkanlığı bugün, belirli gündem odaklı reklamların metro raylı ve otobüs sistemlerinde kullanılmasını bu yılın sonuna kadar askıya aldı. Bu zaman içinde amirlik, bu türdeki reklamların toplu taşıma dairesinin başkent bölgesinde güvenli ve tarafsız hizmet sunma misyonunda oynadığı rolü değerlendirecek. Gelecek aylarda belirli bir gündeme odaklanan reklamların toplum üzerindeki etkisini toplu ulaşımı kullananlardan ve yerel gruplardan toplayarak gözden geçireceğiz.”

Dallas yakınlarında Garland bölgesinde mayıs başında Hz. Muhammed’i konu edinen karikatür yarışması düzenleyerek iki kişinin öldüğü saldırıya sebep olan İslam karşıtı AFDI, söz konusu yarışmanın kazananlarına ilişkin başkent Washington’da reklam kampanyası yapacaklarını duyurmuştu.

AFDI Başkanı Pamela Geller, tepki çeken yarışmayı kazanan Bosh Fawstin’in karikatürünü metro istasyonları ile otobüs duraklarında sergilemek istediklerini açıklamıştı.

Provokatif karikatür yarışmasına ev sahipliği yapan AFDI Başkanı Geller, reklam kampanyası ile de “özgür düşünceyi” savunmak ve “şiddetle tehdit edilmeye” karşı çıkmayı hedeflediklerini kaydetmişti.

Daha önce New York’ta Dünya Ticaret Merkezi yakınlarında İslam merkezi kurulmasını engelleme için kampanya yürüten Geller, birçok kentte de toplu taşıma araçlarında İslam karşıtı ilanlar yayınlatmıştı.

AFDI kuruluşunun Garland’da düzenlediği karikatür yarışmasında salonun önündeki güvenlik görevlilerine ateş açan iki kişi polisler tarafından öldürülmüş, bir özel güvenlikçi de ayağından hafif yaralanmıştı.

Olay sonrası saldırganlardan birinin terör örgütü DAEŞ sempatizanı olduğu ileri sürülmüş, terörist grubun da saldırıyı üstlendiğine dair haberler medyada yer almıştı.

Ancak ABD yönetimi ile güvenlik birimleri, saldırı emrinin DAEŞ’ten geldiğine dair bir bulgunun bulunmadığını açıklamışlardı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X