Washington’da ‘sessiz’ Sisi protestosu

Bugün ABD Başkanı Trump ile görüşecek olan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, başkent Washington’da bir araya gelen yüzlerce kişi tarafından “sessiz” şeklide protesto edildi.

Washington’da ‘sessiz’ Sisi protestosu

Washington’ın en önemli sembollerinden olan Washington Anıtı önünde bir araya gelen Mısır asıllı Amerikalı yüzlerce kişi, “sessiz” şekilde protesto gerçekleştirdi.

 

Bugün Trump ile görüşecek olan Sisi’nin Mısır’da insan hakları ihlalleriyle öne çıktığını ve Beyaz Saray’da ağırlanmaması gerektiği savunan protestocular, ellerindeki pankartlarla ziyareti protesto etti.

 

ABD’de yaşayan Mısırlıların organize ettiği protestoda, Mısır hapishanelerinde tutuklu bulunan kişileri sembolize eden kıyafetler giyen bazı protestocular, eylemin sonunda ellerindeki güvercinleri gökyüzüne saldı.

 

Protesto gösterisinde, daha önce Mısır’da cezaevinde kaldığı dönemde 1 yıl açlık grevi yapan Mısır asıllı ABD vatandaşı Muhammed Sultan da bir konuşma yaptı.

 

Sultan, Mısır’da çok sayıda kişinin haksız yere hapis yattığını ve ABD’nin Kahire yönetimine sağladığı askeri yardımları kesmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Protestocular daha sonra dağıldı.

 

ABD’de çok sayıda insan hakları örgütünün bir araya gelerek organize ettiği bir başka protestonun da bugün Beyaz Saray önünde yapılacağı bildirildi.

 

Başkanlık koltuğuna oturduktan birkaç gün sonra Sisi ile telefonda görüşen Trump, ikili ve bölgesel ilişkileri konuşmak ve DEAŞ’la mücadeleyi ele almak için Mısır Cumhurbaşkanını Washington’a davet etmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X