Wuhan’a giden DSÖ uzmanı: ‘Düşünülenden daha büyük’

Çin’de koronavirüsün kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarından Peter Ben Embarek, Wuhan’da Aralık 2019’daki salgının boyutunun düşünülenden daha büyük olduğuna dair bulgular topladıklarını bildirdi.

Wuhan’a giden DSÖ uzmanı: ‘Düşünülenden daha büyük’

Embarek, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, “Virüs, aralıkta (2019) Wuhan’da yaygın şekilde dolaşıyordu, bu yeni bir bulgu.” dedi.

Embarek, Aralık 2019’da virüsün Wuhan’da tespit edilenlerin dışında en az bin kişiye daha bulaşmış olabileceğini tahmin ettiklerini belirtti. Embarek, bölgedeki salgının düşünülenden daha büyük olduğuna dair bulgular topladıklarını söyledi.

Heyetin, 8 Aralık 2019’da Wuhan’da COVID-19’a yakalanan ilk kişiyle görüştüğünü söyleyen Embarek, Çinli bilim insanlarının DSÖ heyetine 174 vaka örneği sunduğunu ifade etti.

SARS-CoV-2’nin 13 farklı genetik dizisi toplandı

Wuhan’da Aralık 2019’da enfekte olan kişilerden alınan örnekleri de incelediklerini belirten Embarek, burada SARS-CoV-2’nin 13 farklı genetik dizisini topladıklarını ifade etti.

Embarek ayrıca, Çin’in şimdiye kadar incelenmesine izin vermediği yüz binlerce kan örneğine derhal erişim sağlanması çağrısı yaptı.

AA

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X