Yaban hayatına yiyecek takviyesi

Yenişehir’de yaban hayvanlarının besin ihtiyacını karşılayacak projede 5 yıl geride kaldı. Gelecek yıl yabani meyve vermeye başlayacak fidanlar, yaban hayvanlarının besin kaynağı olacak.

Yaban hayatına yiyecek takviyesi

GÜRHAN ADANA

Yenişehir Orman İşletme Şefliği’nin yaban hayvanlarının besin ihtiyacını karşılayacak projelerinde 5 yıl geride kaldı. Ağaçlandırma sahaları ve ormanlık alanlara dikilen yabani meyve fidanları gelecek yıl meyve vermeye başlayacak.

Yaban hayvanlarının mevcut besin kaynaklarının artırılmasının amaçlandığı projeler kapsamında Koyunhisar ve Marmaracık bölgelerindeki ağaçlandırma sahaları ve ormanlık alanlara, toplam 8 bin 700 adet yabanıl meyve fidanı dikimi yapıldı. 800 adet yabani erik, 300 adet yabani kiraz, 750 adet yabani elma, 300 adet kızılcık, 500 adet ahlat ve 600 adet alıç fidanı dikimi gerçekleştirildi. Ayrıca Çelebi ve Karabahadır bölgelerinde bin 200 adet yabani erik, 550 adet yabani kiraz, 850 adet kızılcık, bin adet ahlat, bin adet alıç, 850 adet de muşmula fidanının dikimi gerçekleştirildi.

BESİN KAYNAKLARI ARTACAK

Yaban hayvanları için dikilen fidanlardan ahlat ve alıçların önümüzdeki yıl meyve vermeye başlayacağı belirtildi. Yaban hayvanlarının en önemli besin kaynağı olan yabanıl meyve ağaçlarının sayısının artırılması için fidan dikim çalışmalarının belirlenen program çerçevesinde sürdürüleceği vurgulandı.

Yetkililer, bu projeyle yaban hayvanlarının besin kaynaklarının artırılmış olacağını ifade ettiler. Başta ayılar ve yaban domuzlarının açlıktan kırsal alanlardaki yerleşim bölgelerine sık sık inmeye başladığına dikkat çeken yetkililer, bu bölgelerde yaşayan kuşların da bu meyvelerden yararlanacağını kaydettiler.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X