Yabancı ekonomistler uyardı

Ekonomist Hungerland, siyasi belirsizlik sürdükçe TL’de daha çok zayıflama beklentisini dile getirirken; Kur Stratejisti Matys, faiz artışı ihtimalini gündeme getirdi.

Yabancı ekonomistler uyardı
HABERİ PAYLAŞ

Berenberg Türkiye Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland, ”Siyasi belirsizlik sürdükçe TL’de daha çok zayıflama ve volatil bir durum bekliyorum” dedi.

Seçimin piyasalara etkisini değerlendiren Hungerland, genellikle seçimlerin ardından gerçekleşen kısa ve orta vadedeki siyasi istikrarsızlığın Türkiye’de yeni bir fasıl açılmasına neden olduğunu, yeniden seçim yapılırsa, hükümet ve ekonomi politikaları üzerinde büyük belirsizlikler ortaya çıkabileceğini belirtti.

SAVUNMASIZ HALE GELEBİLİR

Dolar/TL’nin önceki gün 2,8097 ile tarihi zirvesini gördüğünü hatırlatan Hungerland, şöyle devam etti: ”Siyasi belirsizlik sürdükçe TL’de daha çok zayıflama ve volatil bir durum bekliyorum. Tahminlerimize göre aşağı yönlü riskler arttı. Siyasi istikrarsızlık ve zayıflayan ekonomisiyle Türkiye, tekrar yükselen enflasyonla mücadeleyi tehlikeye atabilir. Sonunda, yüksek siyasi istikrarsızlık, zayıf büyüme ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) uygulanan baskının yanı sıra yüksek dış borçla geniş cari açık kombinasyonu Fed’in bir şahin hamlesine karşı Türkiye’yi daha savunmasız hale getirir.”

POLİTİKACILARIN İFADELERİ ÖNEMLİ

Rabobank Gelişmekte Olan Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, 10 yılı aşkın süredir ilk defa Türkiye’nin uzun bir politik belirsizlikle karşı karşıya kaldığını belirterek, 4 partinin oluşturacağı parlamentoda farklı senaryolar olabileceğini ifade etti. Türkiye’de ekonomik anlamda kısa vadede belirsizliğin hakim olabileceğinin altını çizen Matys, TL’nin, politikacıların ifadelerine karşı daha kırılgan ve hassas hale gelebileceğini vurguladı. Matys, TCMB’nin, TL üzerindeki risklerin belirginleşmesi durumunda elindeki bütün araçları kullanmak zorunda kalacağını da sözlerine ekledi.

DOLARDA 3 TL SENARYOSU

Seçim sonrası dolar/TL’de sert hareketlerin sadece bir başlangıç olabileceğini ve 3 TL seviyesinin görülebileceğini kaydeden Matys, bu durumun gerçekleşmesi durumunda TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın faiz oranlarını Ocak 2014’teki gibi sert bir şekilde artırmak zorunda kalabileceğine işaret etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X