Yabancı öğrenciler Türkçelerini konuşturdu

Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlayacak olan 75 yabancı öğrenci, 1 yıl boyunca gördüğü Türkçe eğitimlerini başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

Yabancı öğrenciler Türkçelerini konuşturdu

Dünyanın farklı ülkelerinden Uludağ Üniversitesi’ne gelen yabancı öğrenciler, 1 yıl süren Türkçe eğitimlerini başarı ile tamamladı. Uludağ Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULUTÖMER) tarafından Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine UÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru ve Prof. Dr. Mehmet Yüce, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, ULUTÖMER Müdürü Prof. Dr. Salih Pay, akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve yabancı öğrenciler katıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, öğrencileri Türkçe öğretimlerini başarıyla tamamladıkları için tebrik etti. 

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık ise tören dolayısıyla büyük bir memnuniyet yaşadığını söyledi. 

ULUTÖMER Müdürü Prof. Dr. Salih Pay da 2016 yılı Eylül ayında 3-5 öğrenci ile sezonu açtıklarını belirterek; “Geçtiğimiz ay en yüksek rakamımız olan 320 öğrenciye ulaştık. Yabancı öğrencilerimizin bir kısmı buraya geldiğinde tek kelime bile Türkçe konuşamıyordu. Bir kısmı ise tek tük bazı kelimeleri anlıyordu. Elhamdülillah kendi gayretleri ve hocalarımızın gayretleriyle gördüğümüz noktaya geldiler. Ben bu çabalarından ötürü hem öğrencilerimizi hem de aile sıcaklığı içerisinde onlara Türkçe öğreten hocalarımızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Açılış töreninin ardından eğitimlerini başarıyla tamamlayan 75 öğrenci sertifikalarını üniversite ve ULUTÖMER yöneticilerinin elinden aldı. Uludağ Üniversitesi’nde 2016-2017 eğitim öğretim döneminde 120 ülkeden 3 bin 240 uluslararası uyruklu öğrenci öğrenim gördü.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X