‘Yabancı sermaye Türkiye’yi tercih etti’

Uluslararası medya kuruluşu Global Connection tarafından yayına hazırlanarak yabancı okuyucularla buluşan Turkey Discover the Potential’da, Türkiye’nin güçlü ekonomisiyle yabancı yatırımların adresi olduğu ifade edildi.

‘Yabancı sermaye Türkiye’yi tercih etti’

Global Connection açıklamasına göre, dünyanın önde gelen gazeteleri ile birlikte yabancı okuyucularla buluşan Turkey Discover the Potential, yayınlandığı ülkelerin seçkin gazetecilerinin imzalı yazılarına da yer verdi.

 

Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin destekleri ile sürdürülen Turkey Discover the Potential, Türkiye’nin yabancı yatırımcılara sunduğu olanakları, Türkiye’nin turizmden tarıma kadar birçok sektördeki potansiyelini gözler önüne serdi.

 

Dün Almanya’da Die Welt ve Welt Kompakt, bugün Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) The National ve El İttihad’ın yanı sıra Fransa’da Le Figaro ile birlikte yayınlanan, yarın da İngiltere’de The Daily Telegraph ile birlikte okuyucuyla buluşacağı belirtilen Turkey Discover the Potential’ın son sayısında Türkiye’nin istikrarlı bir büyüme trendi yakaladığına işaret ediliyor.

 

Bazı jeopolitik dalgalanmalara rağmen, Türkiye ekonomisinin gücü ve Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) büyümesinin tahminlerin üzerinde gelişme gösterdiği, ekonomik performansın etkileyici bulunduğu kaydediliyor. Türk Hava Yolları, Halkbank ve Paloma Otelleri’nin katkılarıyla hazırlanan ve uluslararası sermayenin 2015 yılında Türkiye’yi seçtiğine vurgu yapılan yayınlarda, Türkiye’nin güçlü ekonomisiyle yabancı yatırımların adresi olduğu ifade ediliyor.

 

“165 milyar dolarlık doğrudan yatırım”

 

Turkey Discover the Potential’da Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın açıklamalarına da yer verildi. Elitaş’ın, “2002 yılından bu yana, yabancı sermaye Türkiye’ye 165 milyar dolarlık doğrudan yatırım yaptı. 2014 yılı itibariyle Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı şirket sayısı 39 bine ulaştı” ifadeleri yer aldı.

 

BAE’de yayınlanan The National’a yazan Arno Maierbrugger ise “Bazı jeopolitik ters rüzgarlara rağmen Türkiye’nin ekonomisi güçlendikçe güçleniyor” diyerek, ekonomik büyümenin Türkiye’nin dünya sahnesinde artan prestijine katkıda bulunduğunu ifade etti. Le Figaro’da yer alan yazıda da Türkiye’nin yenilenebilir enerji devrimini yaşamaya hazırlandığı kaydedildi.

 

Die Welt Gazetesi için kaleme alınan Tobias von Heymann imzalı yazıda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılına kadar özellikle yenilenebilir enerji piyasasında güçlü bir büyüme hedeflendiği belirtildi. Yazı, şöyle devam etti:

 

“Türkiye bu sektörde dünyanın zirvesinde yer almayı amaçlıyor. Türk hükümeti, ülkenin giderek artan enerji talebini karşılamak için bu süre içinde bu alanda 110 milyar dolar civarında yatırım yapmayı planlıyor. Böylece bu alandaki yatırımlar geçtiğimiz on yıla göre iki katına çıkmış olacak.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X