Yabancıların ‘gözü’ Türkiye’ye emanet

Ankara Ticaret Odasınca (ATO) sağlık turizmine ilişkin hazırlanan rapora göre, Türkiye’ye tedavi olmak için gelen yabancılar en çok göz hastalıkları, ortopedi ve iç hastalıkları kliniklerinden hizmet alıyor.

Yabancıların ‘gözü’ Türkiye’ye emanet

Sağlık turizminde atağa geçen Türkiye hekim kalitesi, uygun fiyatlar ve verdiği teşviklerle dünyada ilk sıralarda yer almayı hedefliyor. ATO Sağlık Özel İhtisas Komisyonunun, ‘Ankara Sağlık Turizmi Pazarı Değerlendirme Çalışması Araştırma Raporu 2015’e göre Endonezya, Rusya, Meksika ve Polonya’da yaşayanların yurt dışında ucuza tedavi olma eğilimi diğer ülkelere göre daha yüksek. ABD’de tedavi tercihinde teknolojik donanım, yasal güvence, kalite ve medikal etik öne çıkarken fiyatların yüksek bulunduğu tespit edildi. Hindistan, paket programları ve uygun fiyatlarıyla dikkat çekerken Singapur ve Tayland hem turizm kapasitesi hem de düşük maliyetleri nedeniyle tercih ediliyor.

BURSA İKİNCİ SIRADA

Türkiye ise Hindistan’a yakın fiyatlarıyla sağlık turizminde rekabet ortamı yaratıyor. Ülkede sağlık turizminde lider konumdaki İstanbul’u, Ankara, Bursa, Malatya, Adana ve Antalya izliyor. Özellikle kemik iliği naklinde Türkiye’deki fiyatların Hindistan’a çok yakın olduğu saptandı. Türkiye’de sağlık turizmi gelirleri, gayrisafi yurt içi hasılanın yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturuyor.

262 BİN HASTA GELDİ

Sağlık turizmi teşviklerinin 2011-2012 yıllarında başladığı Türkiye’de, 2012’de 261 bin 999 uluslararası hasta tedavi oldu. Bu hastaların yüzde 65’ini ülkeye ‘medikal’ amaçlı gelen turistler oluşturdu. Tedavi için gelen turistler en çok göz hastalıkları, ortopedi ve iç hastalıkları kliniklerinde hizmet aldı. Bu alanları kulak, burun, boğaz, kadın hastalıkları, genel cerrahi ile diş hastalıkları takip etti. Ülkeye en fazla ‘medikal turist’ Libya’dan geldi, bu ülkeyi Almanya, Irak ve Azerbaycan izledi.

FİYAT DA ETKİLİ OLUYOR

Türkiye’ye Türk Cumhuriyetleri ve yakın coğrafyadaki Libya, Somali ve Moritanya gibi Müslüman ülkelerin yanı sıra Ortadoğu, Avrupa ve Amerika’dan da hastalar geliyor. Türkiye’nin sağlık turizmindeki gücü hekim kalitesi, hızlı erişim ve uygun fiyatlardan kaynaklanıyor. Coğrafi konum ve turizm deneyimi de Türkiye’yi rekabette avantajlı hale getiriyor. Uçuş süreleri açısından Türkiye Uzak Doğu’ya göre iyi bir konumda bulunuyor. Türkiye’nin medikal turizm geliri 2012’de yaklaşık 2 milyar dolar gerçekleşti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X