Yağlık ayçiçeği üretiminde düşüş beklentisi

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, yağlık ayçiçeği üretiminin 1,5 milyon tondan 1,2 milyon tona düşmesinin beklendiğini söyledi.

Yağlık ayçiçeği üretiminde düşüş beklentisi

Sezen, Bandırma Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifini ziyaretinde, Başkan Yusuf Aydoğan’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Üretimin bu yıl da düşeceğini ifade eden Sezen, “Ülke olarak tüketeceğimiz yağın ancak yüzde 50’sini karşılayabiliriz, geriye kalan yüzde 50 ithal edilecek. Geçen yıl ülkedeki yağlık ayçiçeği üretimi, 1,5 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu yıl ise rekoltenin 1,2 milyon tona düşmesi bekleniyor” dedi.

 

Bu düşüşte aralarında Konya’nın da bulunduğu İç Anadolu’daki birçok üretim noktasında üreticilerin ayçiçeği üretiminden çıkmasının önemli etkisinin olduğunu vurgulayan Sezen, sulu tarımın yapıldığı alanlarda üreticilerin daha iyi kazandıran ürünlere yöneldiğini anlattı.

 

Ayçiçeği prim desteklemelerinin geçen yıl yeterli olduğunu bu yıl için henüz açıklanmadığını belirten Sezen, “Önemli olan, piyasada oluşacak ayçiçeği fiyatı üzerine konulacak 30 kuruşluk farkın yeterli olup olmayacağıdır. Verimlerin dönüm başına 200 kilogramın üzerine çıkması halinde kilogram başına 30 kuruşluk destekleme yeterli olabilir. Ancak rekoltelerin düşük olması halinde üreticiler zarar eder. Desteklemeleri rekolteyle orantılı olarak düşünmemiz lazım. Gelişmelere bakacağız” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X