Yağmurlar geç yağdı! Bursalı üretici dertli

Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki soğan üreticileri bu yıl da bekledikleri kazancı elde edemedi. Geçen sene 120 ile 150 kuruş arasında satılan soğanlar, bu yıl da aynı fiyatlardan alıcı buluyor.

Yağmurlar geç yağdı! Bursalı üretici dertli

Soğan üreticileri, bu sene hem verim düşüklüğünden, hem satış fiyatlarının gerilemesinden yakınıyor. Bursa’nın Yenişehir ilçesinde soğan yetiştiricisi Faruk Balkız, “Mayıs ayı sonunda beklenen yağmurlar haziran ayında geldi. Geç yağan yağmurlar, kafaya dönen soğanların gelişmesine yaramadı. Soğanlarda verim düşüklüğü meydana geldi. 2,5-3 ton mahsul alınan 1 dönüm araziden bu yüzden 1-1,5 ton soğan alabildik” dedi.

Yenişehir’de verim düşüklüğünün yanında soğanın tüccara satış fiyatında da geçen yıla göre bir değişiklik olmadığını vurgulayan Balkız, geçen sene 120 kuruş ile 150 kuruş arasında değişen fiyatlardan satılan soğanın bu yıl da aynı seviyede olduğunun atını çizdi. Ürünün fiyatında değişim olmamasına rağmen maliyetlerin arttığına işaret eden Balkız, artan maliyetlerin çiftçinin belini büktüğünü sözlerine ekledi.

İHA

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X