Yaralı teröristin nakli için 3 kez linç girişimi

Erzincan’ın Kemah İlçesi’nde yaralı ele geçirilen ‘Botan’ kod adlı PKK’lı teröristin ambulansla komşu illere nakli, 3 kez linç girişimiyle engellenmek istendi. Yolu kesen öfkeli kalabalık, ambulansa zarar verince yaralı terörist, güvenlik kuvvetlerine ait

Yaralı teröristin nakli için 3 kez linç girişimi

Erzincan ile Kemah arasındaki karayolu, Acemoğlu Boğazı Mevkii’nde bir grup PKK’lı tarafından 27 Ağustos perşembe günü kesildi. Erzincan’dan İliç’e gitmek için yola çıkan otomobilin sürücüsü Ali Rıza Vural, teröristleri görünce kaçmak istedi. Kurşunlara hedef olan otomobilde bulunan 64 yaşındaki Makbule Vural, öldü. 

 

Başlatılan operasyonda sıcak temas sağlanırken 1 terörist ölü, 1 terörist yaralı olarak ele geçirildi. Yaralı ele geçirilen ‘Botan’ kod adlı terörist, 28 Ağustos günü tedavi için Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan müdahale ardından  saat 20.00’de ambulansa alınan yaralı terörist Erzurum’a götürülmek için yola çıkarıldı. Ancak sosyal medya üzerinden iletişim kuranlar, PKK’lı teröristi taşıyan ambulansın yolunu kesmek için 98 kilometre uzaklıktaki Tercan İlçesi’nde toplandı. Bunun duyulması üzerine ambulans Kargın Beldesi yakınlarından döndürüldü. Sivas’a yönlendirilen ambulansın önü bu kez 69 kilometre uzaklıktaki Refaiye İlçesi yakınlarından kesildi. Bunun üzerine Erzincan’a dönmek isteyen ambulansın yolu, Refahiye’nin Alacaatlı Köyü yakınlarında kesilerek araç durduruldu. 

 

 

TERÖRİST LİNÇ EDİLMEK İSTENDİ 

 

Otomobilleri ile ambulansı izleyen 100 kişiden fazla öfkeli kalabalık, Erzincan’a 49 kilometre uzaklıkta karayolunu kapatarak ambulansın içinde bulunan teröristi linç etmek istedi. Jandarma ve Emniyet Çevik Kuvvet ekipleri ambulansın çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Ambulansın camlarını kıran ve lastiklerini patlatan öfkeli kalabalığı sakinleştirmek için Vali Süleyman Kahraman ve Emniyet Müdürü Doğan İnci olay yerine gitti. Kentten de çevik kuvvet ve özel hareket polisleri sevk edildi. Bu sırada öfkeli grupta bulunanlardan bir bölümü, ambulans içinde bekleyen yaralı PKK’lı teröristi linç etmek istedi. Ambulansa taş atanlara ve içine girmek isteyenlere biber gazı ile müdahale edildi ve ambulans kaçırıldı.  

 

Hemen ardından Erzincan-Sivas karayolu güvenlik güçleri tarafından trafiğe kapatıldı ve öfkeli gruptakilerin ambulansı takip etmelerine izin verilmedi. Güvenli bir yerde ambulanstan alınan yaralı terörist, Emniyet Müdürlüğü’ne ait bir araca nakledildi. Yaklaşık 5 saat süren kovalamaca ardından PKK’lı terörist hangisi olduğu açıklanmayan komşu illerden birinin hastanesine götürüldü. Yaralı teröristin naklinin sağlanmasıyla Erzincan- Sivas karayolu tekrar ulaşıma açıldı.  

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X