Yarım litresi 22 bin lira

Yarım litre zeytinyağı 22 bin liraya alıcı buldu. Seferihisar Belediyesi’nce yapılan araştırmayla ilçe genelinde, 500 yaş ve üzerinde olan 200 zeytin ağacı tespit edildi.

Yarım litresi 22 bin lira

Özel olarak toplanan zeytinler, belediyenin Zeytinyağı Fabrikası’nda geleneksel yöntemlerle sıkıldı. Ortaya çıkan tarih kokulu yağlar, bu yıl ikinci kez düzenlenen müzayedeyle satıldı. 

Teos Antik Kenti’nde bulunan 1800 yaşındaki zeytin ağacının gölgesinde düzenlenen müzayedeyi, Münadi Nedim Atilla yönetti. Anıt ağaçlardan hazırlanan zeytinyağılar, yaşları ve asit oranlarına göre, 6’lı ve 12’li paketler halinde açık artırmaya sunuldu. Toplam 137 litre yağ, 49 bin 200 lira karşılığında alıcı buldu. 

Müzayede sonunda, 1800 yaşındaki anıt ağaçtan elde edilen yarım litrelik zeytinyağı, özel şişesinde tek başına satıldı. Özel şişe, Şah Tuğrul İnşaat Şirketi’nin sahibi Şah Tuğrul tarafından 22 bin liraya satın alındı. Tuğrul, ”Seferihisar Belediyesi’nin hem zeytinin değerini anlatmak hem de bu ölümsüz ağaçlara daha çok sahip çıkılmasını sağlamak için yaptığı bu çalışmayı tebrik ediyorum. Biz de gücümüz yettiğince destek olmaya çalıştık” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X