‘Yarışı daha başında kaybetmeyelim’

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, uluslararası kongre düzenleyen dernek ve birliklere Avrupa’nın birçok kentinde uygulanan KDV iadesinin Türkiye’de de uygulanması önerisinde bulundu.

‘Yarışı daha başında kaybetmeyelim’

İstanbul’un kongre şehri olma özelliğini her geçen gün geliştirdiğini, kongre organizatörü uluslararası kuruluşlara KDV iadesi sağlanmasının kente güç katacağını belirten Çağlar, ”Uluslararası kongre düzenleyen dernek ve birliklere Avrupa’nın birçok kentinde uygulanan KDV iadesi ülkemizde de önemle incelenmeli. Çünkü sırf bu iade yok gerekçesiyle 2020’de düzenlenecek 3 bin 500 katılımcılı bir tıp kongresi için İstanbul yerine Berlin seçildi.

59 bin katılımcı portföyüne sahip bir kongre organizatörü de vergi iadesi yok diye İstanbul’u değerlendirme dışı tutuyor. Özel sektör olarak turizmle ilgili her türlü zorluğun üstesinden gelebiliriz. Ancak özellikle bir KDV desteği önümüzü daha da açar” dedi. 

İbrahim Çağlar, bu alanda bir vergi düzenlemesinin kısa vadede bir maddi kayıp gibi görülebileceği ancak orta ve uzun dönemde büyük kazanç getireceğinı vurguladı. Çağlar, ”Şüphesiz devletimizin vergi gelirleri çok önemli. Ancak bu önemli kongreleri yarışın daha başında kaybetmeyelim” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X