Yaşar Kemal dünya basınında

Cumartesi günü hayatını kaybeden Türk Edebiyatı’nın büyük ustası Yaşar Kemal’in ölümü uluslararası basında da yankı buldu.

Yaşar Kemal dünya basınında

Amerikan Washington Post Gazetesi Türkiye’nin en tanınmış romaNcılarından biri olan Yaşar Kemal’in hikayelerinde sosyal adaletsizliği işledığini, bunun da ünlü romancıyı resmi makamlarla karşı karşıya getirdiğini yazdı. 

New York Times, Yaşar Kemal’ın ölümünü, 1 mart tarihli sayısında Stephen Kinzer imzasını taşıyan uzun bir makale ile duyurdu. 

Makalede Kemal için “Usta Türk romancısı ve keskin siyasi eleştirici” nitelemesi yapıldı. “Yaşar Kemal ülkenin küresel boyuttaki ilk romancısı olarak yükselirken Türk devletiyle defalarca karşı karşıya geldi” denildi. 

İngiliz Independent gazetesiyse, ünlü edebiyatçının yaşamı boyunca gerçekleştirdiği çalışmalarının sosyal konuları ele aldığını aktardı. 

The Guardian” da Türkiye’nin en büyük yazarlarından biri olarak nitelediği Yaşar Kemal’in romanlarının 40 dile çevrildiğini kaydetti. 

Yazıda Yaşar Kemal’in mazlumlarla ezilmişlerin yaşamlarını anlattığını yazdı. Ünlü yazarın Homer gibi sesini duyuramayanların sözcüsü olduğunu bildirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X