Yatırımcının önündeki engelleri kaldıracağız

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapacakları düzenlemelerle yatırımcının önündeki bütün engeli kaldıracaklarını belirterek, ”Benim de içinden geldiğim ‘bürokrasi’ denilen illetten de kurtulacağız” dedi.

Yatırımcının önündeki engelleri kaldıracağız

Ağbal, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin ödül töreninde yaptığı konuşmada, önümüzdeki 7 aylık süreçte hükümet tarafından süratle uygulamaya konulacak yasal düzenlemeler olacağına işaret ederek, birinci önceliklerinin özel sektörün arzu ettiği yatırım ortamını iyileştirmek üzere ekonomideki yapısal dönüşümü sağlamak olduğunu kaydetti. İnsana, teknolojiye, Ar-Ge’ye yatırım yapacaklarının altını çizen Ağbal, ”Yatırımcının önündeki bütün engeli kaldıracağız. Benim de içinden geldiğim ‘bürokrasi’ denilen illetten de kurtulacağız. Bunun başka yolu yok. Biz siyasetçi olarak yatırımla ilgili ne kadar güzel şeyler yapmak istesek de bu ‘mevzuat’ hazretleri, öyle oyunlar var ki içinde, bu kadar yıl işin içinde olan birisi olarak söylüyorum ‘pes’ diyorum” dedi.

MUHASEBECİLERE MÜJDE

Ticaret şirketlerinin kuruluş işlemlerinin basitleştirilmesi ve işlem maliyetlerinin azaltılması ve bu yolla şirket kuruluşlarının teşvik edilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getiren Ağbal, Dünya Bankası’nın Global Rekabet Endeksi’ndeki şirket kuruluşlarındaki maliyetler istatistiklerinde Türkiye’nin şu anda 57’nci sırada yer aldığını bunun kötü bir düzey olduğunu belirtti. 

Ağbal, dün imzaladığı bir düzenlemeden de söz ederek, muhasebecilerin Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) verdiği bir takım bilgiler bulunduğunu, bunun hem muhasebeci, hem de mükellef için işkence olduğunu söyledi. Hafta boyunca yapılan görüşmelerde TÜİK ile bir protokol metni hazırlandığına işaret eden Ağbal, ”Muhasebecilerimiz TÜİK’e bu istatistiği vermekten kurtulacaklar. Gelir İdaresi Başkanlığı doğrudan bu istatistikleri TÜİK’e verecek” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X