1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yaz trafiği için büyük proje: Mudanya'nın altından tünel
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yaz trafiği için büyük proje: Mudanya'nın altından tünel

A+A-

1.-yazi-icin-mudanya-belediye-baskani-hayri-turkyilmaz.jpgYıllardır... Mudanya'yı anlatırken "Bursa'ya en yakın sahil kenti" diyoruz. Mudanya bu nedenle Bursa'nın sayfiyesi olurken sahiller çadır ve baraka kamplara evsahipliği yaptı. Son yıllarda da kampların yerini siteler aldı.

Böylece...

Mudanya yazlıkçıların tercihi olmaktan çıkıp sürekli ikamet edilen bir bölge ve Bursa'nın banliyösü oldu. Artık pek çok kişi, Mudanya ve çevresindeki yerleşimlerden Bursa merkezdeki işyerlerine gidip geliyor.

Üstelik...

BUDO ve İDO seferleriyle birlikte Mudanya aynı zamanda Bursa'nın İstanbul'a açılan deniz kapısı oldu.

İşte...

Tüm bunlar doğal SİT alanları ve yapıları fazla olan Mudanya'da trafik sorunu ortaya çıkardı. Hele hafta sonları Mudanya'ya gelenlerin oluşturduğu trafik son yıllarda krize bile dönüştü.

Rakamları...

Cuma akşamı Olay TV'de konuk ettiğimiz Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz açıkladı:

"Mudanya'nın sürekli yaşayan nüfusu 90 bine ulaştı, yaz sezonunda 400 bini buluyor. Yaz ayları hafta sonunda Mudanya'ya 140 bin araç giriyor."

Bu rakamlara...

Mudanya'nın içinden geçen Kumyaka, Tirilye, Eşkel trafiği de eklendiğinde trafik yükü daha da ağırlaşıyor.

Başkan Türkyılmaz bu bilgileri verdikten sonra, "Büyükşehir Belediyesi'ne projemizi sunduk, onaylanırsa Mudanya'nın trafik sorununu çözeceğiz" dedi ve iki proje açıkladı:

Bir...

"Yakın vadeli olarak Mudanya içindeki trafik yönlerini değiştireceğiz."

Düşüncesi şu:

"Halen İskele Meydanı'ndan itibaren kullanılan caddeyi trafiğe kapatıp yayalaştıracağız. Geliş trafiği, şu anda dönüşün yapıldığı İpar Caddesi'ne verilecek. Dönüş ise onun hemen üstündeki Lise Caddesi'nden olacak."

İki...

"Uzun vadedeyse büyük bir proje için çalışmaya başladık."

İpuçlarını verdi:

"Mudanya girişinden itibaren yeraltına tünel yapacağız. Mudanya'nın altından geçecek tünel Yıldıztepe'nin batısından yeryüzüne çıkacak."

Hesabı şu:

"Böylece Mudanya'nın içine giren araç trafiğini azaltmayı planlıyoruz."

Şunu da ekledi:

"Ancak bu kolay bir proje değil ve kısa sürede yapmak da kolay değil. Mart ayında dördüncü yılımızı dolduracağız. Onun için tüneli ikinci dönemimin projesi olarak düşünüyorum."

Böylece...

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz 31 Mart 2019 seçiminde yeniden aday olacağını da şimdiden açıklamış oldu.
 

Mudanya'nın otoparklara ihtiyacı var

 

Tarihi yapı nedeniyle doğal SİT bölgeleri fazla olduğu için yeni yol açmanın zorluğuna dikkat çeken Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, trafik sorununun Büyükşehir Belediyesi'ne ait olmasına karşın proje hazırladıklarını söylerken şuna dikkat çekti:

"Mudanya'da yeni otoparklara da ihtiyaç var. Önerilerimizi Büyükşehir'e ilettik. 3 yıl geçti, bir cevap alamadık. Kabul edilirse sorunu çözeceğiz."

Bu arada...

Zeytinliklere zarar vereceği için çevre yolu projesine sıcak bakmadığını da ekledi.


Yıldıztepe'de yol değişiyor, özel bir bölge oluşuyor

 

Tirilye yönüne gidişteki Yıldıztepe gün batımı ve Körfez'in izlenebildiği müthiş bir doğal seyir terası.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, bu özel bölgeden herkesin daha fazla yararlanabilmesi için önümüzdeki ay başlayacak yeni düzenlemeyi şöyle tanıttı:

"Mevcut yolu arkaya alıyoruz. Elde edilecek alana çocuk oyun ve uçurtma alanları, anfitiyatro, açık hava müzesi, otopark ve sosyal tesisler yapacağız. Yıldıztepe'den herkes daha fazla yararlanacak."


Çelikpalas otelini, sahibi Suriye kökenli İspanyol şirketi işletecek

 

4.-yazi-icin-celikpalas-otel.jpgKuşku yok ki... Çelikpalas Oteli'nin Bursa için çok farklı bir yeri ve anlamı var. Bursa otelciliğinin öncüsü olan Çelikpalas kentin 5 yıldızlı ilk oteli olması yanında, yakın zaman öncesine kadar Bursa'nın yönetici, sanayici ve işadamlarının buluştukları en önemli sosyal merkez olarak da hizmet etti.

Uzun yıllar...

Çelikpalas'ın bar sohbetleri ve restoranlarındaki yemekler kent elitleri için buluşma yeriydi. Balolar için de tek tercihti. Kaplıca havuzuna girmek için Bursa dışından gelen müdavimleri vardı.

Zaten...

Bursa'nın otelcilik ve turizm kadrolarının büyük bölümü de Çeikpalas'tan yetişti.

Emekli Sandığı bünyesinden çıktıktan sonra Kırcal Ailesi mülkiyetine geçen Çelikpalas büyük yenilenme sonrası, Eylül 2015'ten itibaren Hong Kong merkezli ve Arap sermayeli Swiss-Bellhotel tarafından işletiliyordu.

Ancak...

Türkiye'deki tek işletmesi Çelikpalas olan Swiss-Bellhotel 2 yılda Türkiye'den çıkma kararı aldı.

Yerine de...

Sahibi Suriye kökenli olan İspanyol turizm şirketi BlueBay yeni işletmeci oldu.


Şarkılar Zeki Müren için

 

5.-yazi-icin-zeki-muren.jpgAramızdan ayrılalı 21 yıl oldu. Bursa'da doğup yetişen ve Türkiye'nin Sanat Güneşi olan Zeki Müren, doğumunun 86. yılında şarkılarla anılıyor.

9 Aralık Cumartesi akşamı saat 20.00'de Merinos Osmangazi Salonu'ndaki konserin organizasyonunu Zeki Müren Kültür ve Sanat Derneği ile birlikte, mal varlığını bağışladığı Türk Eğitim Vakfı Bursa Şubesi üstlendi.

Osmantan Erkır'ın sunacağı gecede Şef Remzi Çelikyay yönetiminde Kutlu Payaslı, Belkıs Özener, Melihat Gülses, Çiğdem Gürdal, İhsan Güvenç ve Bursa Zeki Müren Derneği Korosu tarafından Zeki Müren şarkıları söylenecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.