Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bursa’nın dillere yerleşen yanlışı: Fomara adında cadde hiç olmadı!

Köşe Yazısını Dinle

Hafta içi… Osmangazi Meydanı gözlemlerimizi paylaşırken, 1966’da Fevzi Çakmak Caddesi’nin tanıklık ettiğimiz açılışını ve 60 yılda değişimi anlattık.

Caddenin…

Planlanma öyküsü de, Bursa’ya nasıl bakmamız gerektiğini ortaya koyuyor.

1935 yılında…

Atatürk’ün davetiyle İstanbul’un planları için Türkiye’ye gelen Fransız Mimar Henry Prost çalışmasını 1951’de tamamlıyor. 1952’de,

“Bursa’ya da bir bakması” istenince gelip Bursa’yı geziyor ve kentin tarihi işaretlerini ortaya çıkaran bir plan hazırlıyor.

Örneğin…

Ulucami’den bakınca Yeşil Türbe’nin görülebilmesi için Atatürk Caddesi’ni geniş tutuyor. Merinos’tan bakınca Muradiye Külliyesi’nin görülebilmesi için Stadyum Caddesi’ni, Paşa Çiftliği’nden bakınca Çekirge’deki Murad Hüdavendigar Külliye’nin görülebilmesi için Acemler Caddesi’ni düşünüyor.

Kente…

Dışarıdan gelenlerin ilk ayak bastıkları Santral Garaj’dan bakanların Ulucami’yi görebilmeleri için Fevzi Çakmak Caddesi’ni, Şehreküstü’den bakanların Yıldırım Bayezid Külliyesi’ni görebilmeleri için Haşim İşcan Caddesi’ni planlıyor. Gazcılar Caddesi de Emirsultan’ı hedefliyor.

İşte…

Bu plan doğrultusunda Fevzi Çakmak Caddesi’ni açmak için yıkımlar yapıldığında, Şehreküstü’nden Santral Garaj’a kadar olan alanda yalnızca 2 bina ayakta kaldı.

Biri…

Yıkılan Emniyet Müdürlüğü’nün olduğu yerdeki bando binası. Diğeri de, Garaj’ın karşısındaki tütün deposu.

O depo…

Bir Hollanda firmasına aitti ve Felemenkçe dilinde tütün anlamına gelen Fumero adını taşıyordu. Çevredeki yapılar yıkılınca, ayakta kalan tütün deposu işaret yeri haline geldi ve “Fumero’nun orası” tarifleri başladı.

Zamanla da…

Bu tarif halk dilinde Fomara’ya dönüştü. Son yıllarda kent yöneticileri dahil kimi adres tariflerinde Fomara Caddesi’ni duyunca üzülüyoruz.

Çünkü…

Fomara Caddesi diye bir cadde hiç olmadı. Fomara Meydanı zaten yoktu.

Muradiye’de Devlet Hastanesi var mıydı?

Son yıllarda… “Muradiye Devlet Hastanesi” ifadesini duyuyoruz, okuyoruz.

Bursa’da doğduk büyüdük, 47 yıldır gazetecilik yapıyoruz. Yalnızca 2 hastane olan yıllardan bugüne girmediğimiz hastane kalmadı. Fakat Muradiye’de Devlet Hastanesi hiç görmedik.

Eğer…

Yılların Memleket Hastanesi için söyleniyorsa, Muradiye’yle arasında 5 mahalle var.

Ne yazık ki…

Kent yöneticileri ve siyasiler de bu yanlışı tekrarlıyorlar.

Muradiye’de özel gün: TBMM eski Başkanı Şentop öğle namazına geldi

10 yıl önceydi… AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemde, daveti üzerine AK Parti Genel Merkezi’ne gittiğimizde, Mustafa Şentop’tan Bursa’yı dinlemiştik.

Özellikle…

Tarihe bakışı, Bursa’da kabirleri bulunan tarihi değerleri anlatışı ilgi çekiciydi.

Cumartesi günü…

TBMM eski Başkanı olarak Mustafa Şentop’un öğle namazı için Muradiye Camii’ne gittiğini, namaz sonrası Muradiye Camii İmam-Hatibi Lütfi Taşçı ile birlikte Muradiye Külliyesi’ni ziyaret ettiğini duyunca, 10 yıl önce anlattığı tarih bilgisi ve Bursa tarihine ilgisi aklımıza geldi.

Şentop,  ardından da Bursa’daki dostlarını ziyaret etti.

Yanı sıra…

Bursa Emniyet Müdürü olarak atanan ve hafta içi göreve başlayan Dr. Sabit Akın Zaimoğlu da cumartesi sabahı Muradiye Külliyesi’ni ziyaret etti ve bir anlamda Bursa’ya Muradiye’den başladı.

Vali Demirtaş Mardin’le cuma namazında vedalaştı

Çarşamba gecesi… Yayınlanan Valiler Kararnamesi ile Aydın Valisi olarak atanan Yakup Canbolat, 5 yıldır Bursa’da birlikte görev yaptığı kamu kurumları yöneticilerine veda ziyaretlerine başladı.

Benzer ziyaretleri…

Bursa Valisi olarak atanan Mahmut Demirtaş da Mardin’de sürdürüyor. Cuma namazı sonrası cami çıkışında vatandaşla sohbetindeki helalleşme görüntüleri ise Mardin’le vedalaşma olarak yansıdı.

Eşkel Limanı’nda Samanyolu: Bursalı Astronomi Fotoğrafçısı Şanlı çekti

Son dönem… Bursalı çok önemli Astronomi Fotoğrafçıları birbirinden çarpıcı gökyüzü fotoğraflarıyla gündeme geliyorlar.

Nitekim…

Dünya çapında tanınan ödüllü fotoğrafçı Tunç Tezel’den sonra Uğur İkizler fotoğraflarını tanıdık. Kapanca Limanı üzerindeki gezegenler geçidi yanında, haziranda Mudanya’daki yağmurlu gecede çektiği şimşek yağmuru fotoğrafı İkizler’in tanınmasını sağladı.

İşte…

Bursalı Astronomi Fotoğrafçıları arasında yer alan Şenol Şanlı objektifine de 7 Ağustos gecesi Eşkel Limanı üzerindeki muhteşem Samanyolu yansıdı.

Karacabey sahillerinde, Türkiye’nin pek çok kentinden konukların katıldığı ve gökyüzü etkinliğine dönüşen meteor yağmuru ve cumartesi gecesi Mudanya’nın antik Kapanca Limanı’nda gerçekleşen meteor gözlemi ile aynı süreçteki Eşkel’de Samanyolu görüntüsü heyecan verdi.

Aşureleri Milletvekili Özgeç dağıttı

İnancımızda… Paylaşma, dayanışma ve birlik sembolü olan aşure çok önemli gelenek.

Bu nedenle…

Başta belediyeler, sivil toplum örgütleri ve hayırseverler her muharrem ayında aşure paylaşımı yapıyorlar.

Hafta sonu…

AK Parti Bursa Milletvekili ve AK Parti Genel Merkezi Kadın Kolları Teşkilat Başkanı Emine Yavuz Gözgeç de Osmangazi Ahmetbey’de kepçeyi alıp hem aşure dağıttı, hem de vatandaşa ikram etti.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X