Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Çok normalleşmeyin: Vaka sayısı 500’ü geçti, yatak ve yoğun bakımlar doluyor!

Köşe Yazısını Dinle

Bu sütunlarda… Çarşamba günü “Normalleşme başlarken üçüncü dalga gibi bir sürece girdiğimiz görüntüsü var” demiştik. İşte, o üçüncü dalga geldi.

Ekim-Kasım döneminde Bursa’da 4 bin 800 günlük vaka sayısı ikinci pik olmuştu. Şimdi üçüncü pik noktasını bekleniyor.

Zaten…

Rakamlar da hızlı yükselişi gözler önüne seriyor. Örneğin, şubat sonunda Bursa’da günlük 150 olan vaka sayısı çarşamba akşamı itibarıyla 500’ü aştı.

Üstelik…

Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinde daha fazla olduğu görülen vaka sayıları artık Yıldırım için de sorun oluşturuyor. Günlük geçişler nedeniyle 3 büyük merkez ilçenin günlük vaka sayıları 100-120 bandında eşitlendi.

Bununla birlikte…

Vaka sayılarında son 10 günde yaşanan hızlı artış, hastanelere de yansıdı.

Nitekim…

Şehir Hastanesi’nde geçen haftaya kadar Covid-19 kaynaklı Acil’e günlük ortalama 150 başvuru gelirken, bu rakam vaka sayılarına paralel olarak günlük 400’e çıktı.

Aynı şekilde…

Katlardaki yatakların doluluğu artarken, Ekim-Kasım dönemi sonunda 4 Covid-19 Yoğun Bakım Ünitesi’ni kapatan Şehir Hastanesi’nin şu anda 100 kişilik Covid Yoğun Bakımı dolu.

Benzer durum…

Yani Acil Servis başvurusu, yatak doluluğu ve Yoğun Bakım yoğunluğu merkezin diğer iki büyük hastanesi Yüksek İhtisas Araştırma Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi için de geçerli.

Şehir Hastanesi kadar olmasa bile, iki hastanede de dikkat çeken artış var.

Bu satırları yazarken, bir yandan da kulağımız televizyonda Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamasındaydı.

Salgının 2020’deki kadar etkili olmayacağını söylemesini önemsedik. Her şeyden önce insanların umuda ve morale ihtiyacı var.

Ancak…

Güzel günler için daha dikkatli davranmamız gerekiyor. Herkesin birbirini uyarması gereken kritik bir süreçten geçiyoruz.

Çok normalleşmeden korkmaya devam edin. Çünkü bu virüsün hiç şakası yok.

 

Dağ yöresinin Özer Hocası’na ziyaret

Başta… Dağ-Der olmak üzere, dağ yöresindeki etkinliklerde Özer Güleç’in sesi duyulur. Gülen yüzü ve yüksek enerjisiyle sunuculuğu yapar, organizasyonu yönetir.

Pandemi sürecini köyünde geçiren Özer Güleç, geçtiğimiz günlerde ortopedik rahatsızlığı nedeniyle Hayat Hastanesi’nde ameliyat oldu.

Ziyaretçileri arasında, bir dönem Dağ-Der’de yönetiminde bulunduğu CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da vardı.

 

20 yıl önce boş olan bölge doldu, Bursaray için yeni istasyon gerekti

Kuşku yok ki… Kent içi raylı sistem projelerinde, istasyonların yer seçimi çok önemli. Çünkü, işleyen sistem içinde sonradan istasyon yapmak, hem de yer altı istasyonuyla devreye girmek pek kolay olmuyor.

Bu noktada…

Bursaray’ın İzmir Yolu üzerindeki hattına şimdilerde yapılmakta olan istasyonun değerlendirmesini, Yol ve Ulaşım Uzmanı olarak görüşlerine sık sık başvurduğumuz İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl’den istedik.

Tablo şu:

“Bursaray A Etabı olarak İzmir Yolu’nda Küçük Sanayi’den, Mudanya Yolu’nda Organize Sanayi’den Şehreküstü’ne seferler 23 Nisan 2002’de başladı. O dönem, Acemler-Nilüfer istasyonları arasında yerleşim olmadığı için 2 bin 300 metrelik mesafe bırakıldı.”

Şunu vurguladı:

“Bugün Timsah Arena ve Mihraplı Bölgesi dolunca, Acemler ve Nilüfer istasyonları arasına yeni bir istasyon gerekti. 20 yılda bu noktaya gelinmesi dikkat çekici.”

 

Mimarisi en özel istasyon olacak

Aslında… Bursa’nın ne kadar hızlı büyüdüğünün kanıtlarından biri bu. 20 yıl önce Bursaray projelendirilirken boş olduğu için istasyona gerek duyulmayan bölge, bugün kentin yeni gözde merkezi.

O nedenle…

Acemler-Nilüfer istasyonları arasında, Suryapı-Marka AVM sponsorluğunda yeni bir istasyon yapılıyor.

İnşaatı sona yaklaşan istasyon, mimari görüntüsüyle de en farklı istasyon olacak.

 

Kılıçdaroğlu’nun Bursa ziyareti 26 Mart olarak programda yer aldı

Haberi… 6 Mart’ta bu sütunlardan “Kılıçdaroğlu seferberliği… STK buluşması ve açılış için ay sonu geliyor” başlığıyla duyurduk.

O yazıda…

CHP liderinin 1 günlük Bursa programı için tarihin kesin olmadığı, ancak ay sonu ifadesi kullanıldığını vurgulayıp, taslak programı şu satırlarla aktardık:

Bursa’da 1 gece kalacak olan CHP lideri Kılıçdaroğlu, her ilde olduğu gibi sivil toplum örgütleriyle büyük bir salonda buluşacak.

Yanı sıra…

Nilüfer Belediyesi’nin Yaşlı Bakım Merkezi ile Alzheimer Evi’ni, Mudanya Belediyesi’nin Zübeyde Ana Çocuk Akademisi’ni, Gemlik Belediyesi’nin de Halk Market’ini açacak.

İşte…

İçeriği bilinen, fakat tarihi belli olmayan Kılıçdaroğlu’nun Bursa ziyareti programa 26 Mart Cuma olarak girdi.

Ama küçük bir şerh de var: Eğer son dakika sürprizi olmazsa…

 

Muhterem Çakır’ı da uğurladık

Onu… Lise yıllarımızdan beri tanıyoruz. Arkadaşımız, dostumuz Muhterem Çakır’la bir dönem Olay’da da birlikte çalıştık.

Mesleği serbest muhasebecilik ama içindeki futbol tutkusu onu hafta sonları yeşil sahalara sürüklüyor, Olay Spor Servisi için maçları yazıyordu.

Geçen yaz ağır bir trafik kazası geçirmişti. Yaşama veda ettiğini duyunca çok üzüldük.

Allah rahmet eylesin, başımız sağolsun.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X