Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Karacabey’de 3 bin 500 dekar alan su altında, Bandırma yolu kapandı

Köşe Yazısını Dinle

Küresel iklim değişikliği her şeyi etkiledi… Ne zaman yağmur yağacağı kadar, ne kadar yağacağı da yakından izlenmesi gereken bir bilim dalı haline geldi.

Nitekim…

Son yıllarda Bursa ve ilçelerinde meteorolojik olaylar sonucu ciddi sorunlar yaşanıyor. Önceki yıl kent merkezindeki yamaçlarda, geçen yıl Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovalarıyla Keles’te, Mudanya ve Gemlik’teki zeytinliklerde, Kestel’in Dudaklı yamaçlarında dolu yağışı ve sel baskınları yaşandı.

Daha geçen hafta yine Kestel ve Keles’te dolu yağışı meyvelere zarar verdi. Aşırı yağışa bağlı su baskını haberi bu kez Karacabey’den geldi.

İlk tespitlere göre…

Dağdan inen sel suları Karacabey’in Yeşildere ve Dağkadı köyleriyle, komşu Bandırma’nın Yeniyenice köyleri bölgesinde sebze ekili tarım alanlarını tamamen kapladı.

Dahası…

Sel suları yola da taştığı için Karacabey-Bandırma yolu güvenlik amacıyla bir süre trafiğe kapatıldı.

Yoğun yağışın yol açtığı sel baskını yaşandığını akşam saatlerinde öğrenince, Karacabey-Mustafakemalpaşa bölgesini temsil eden AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’i aradık.

İlk bilgileri şöyle verdi:

“Bölgedeki aşırı yağış nedeniyle yaşanan su baskını ve taşkında, kesin rakamlar daha sonra belirlenecek olmakla birlikte yaklaşık 3 bin 500 dekar ekili arazi su altında kaldı. Bu tarlalarda domates başta sebze ekiliydi.”

Şunu da aktardı:

“Sel baskını sırasında tarlalarda bulunan 350 kadar tarım işçimiz güvenli bölgelere alındı ve tüm ihtiyaçları karşılandı. Çok şükür can kaybı olmadı.”

Bu noktada…

“Bölgede DSİ, AFAD, İtfaiye ve Kızılay yoğun şekilde çalışma yürütüyorlar” dedi ve şunu da ekledi:

“Gerek Tarım Bakanımızla, gerek Bakan Yardımcımızla Karacabey ve Bandırma’daki bu su baskını ve taşkın felaketini görüştüm. Devletimiz bütün imkanlarıyla vatandaşının yanında.”

Biz de, “geçmiş olsun” diyoruz.

 

Barajın tahliye tünelleri bölgeyi kurtardı

Karacabey’in Yeşildere ve Dağkadı köyleriyle, Bandırma’nın Yeniyenice köylerinde 3 bin500 dekar ekili tarım alanının su altında kalmasını konuşurken AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin önemli bir noktaya dikkat çekti:

“Yapımı devam eden Yeşildere Barajı’nın önemi su baskınıyla görüldü. Çünkü, barajın tahliye tünelleri muhtemel can kaybını önledi. Bir an önce bitmesi gerektiği de anlaşıldı.”

 

DEVA’da heyecan var: Babacan İl Başkanlığı’nı açmaya geliyor

Perşembe günü… DEVA Partisi İl Başkanı Serkan Özgöz ve İl Başkanlık Divanı’nın bazı üyeleri Ankara’ya gittiler.

DEVA Partisi Genel Merkezi’nde önce Genel Başkan Ali Babacan’ı, sonra da Genel Başkan Yardımcıları Burak Dalgın ve Sadullah Ergin’i ziyaret ettiler.

Ziyaretlerde…

Bursa’daki parti çalışmaları ve teşkilat durumu hakkında ayrıntılı bilgi verdiler, Bursa’ya ilişkin projeleri Babacan’a anlattılar.

Dönüşte…

Ankara ziyaretinde yaşananları İl Başkanı Özgöz’e sorduk. “Heyecanımız büyük” dedi ve şunu açıkladı:

“Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan önümüzdeki hafta cuma günü Bursa’ya gelecek ve hazırlıkları tamamlanan İl Başkanlığımızın açılışını yapacak.

Şu bilgiyi de verdi:

“Önümüzde ilçe kongreleri süreci var. Genel Başkanımızı büyük ilçelerin kongrelerinde de ağırlamak için hazırlık yapıyoruz.”

 

Bursa’dan Afyon’a Gelecek desteği

6 Haziran’da… Afyonkarahisar’ın Güney beldesinde belediye başkanlığı seçimi var. Bu da, Gelecek Partisi’nin katılacağı ilk seçim olacak.

Üstelik…

Gelecek Adayı Osman Aytepe, seçime iddialı giriyor.

O nedenle…

Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı Alpaslan Yıldız da il yönetim kurulu üyeleri ve İl Kadın Kolları ile birlikte bu hafta sonu seçim çalışmalarında Aytepe’ye destek vermek için Afyon’a gittiler.

 

2012 yılında bittiği açıklanan baraj, kullanıma ne zaman açılacak?

Soruyu… Keles Belediye Meclisi Üyesi Sedat Akar soruyor. Aslında, sormaktan çok, dağın arka tarafında yaşanan sıkıntıyı haykırıyor.

Geçmişte…

CHP Osmangazi İlçe Gençlik Kolu Başkanlığı yapan, 2019 yerel seçiminde ittifak gereği İYİ Parti listesinden Keles Belediye Meclisi Üyesi seçilen gazeteci kökenli Sedat Akar isyanını şu sözlerle dile getiriyor:

“İnşaatı 1998 yılında başlayan ve 2012 yılında bittiği açıklanan Pınarcık-Dağdibi Barajı henüz kullanıma açılmadı, hâlâ arazilere su verilmedi.”

Yüklenici firmanın 2-3 kişiyle çalışma yaptığını ileri süren Akar, bu kadar uzun süredir inşaatın bitmemesine kimsenin tepki göstermemesini de yadırgıyor.

Söylediği şu:

“Vatandaştan tarım yapmasını isteyeceksin, ama altyapıyı 22 yılda bitiremeyeceksin. Artık bu komediye son verilsin, vatandaş kandırılmasın.”

 

CHP’deki bayrak ‘bayrak kanununa’ aykırı mı?

Bizi de… Mudanyalı siyasetçi olan Dolunay Partisi Genel Başkanı Serdar Okuyucu uyardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun masasının yanında yer alan Türk Bayrağı’na dikkat çeken Okuyucu, işleme ve süslemelerle bayrak üzerindeki ay-yıldızın farklı bir hale dönüştüğünü söyleyip, “Bayrağı kimse değiştiremez. Fakat CHP Genel Merkezi’ndeki işlemeli bayrak Türk Bayrağı Koruma Kanunu’na aykırı” diyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X