Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Yangın facialarına karşı Tıp Fakültesi’ne tesisat önlemi!

 Kim ne derse desin… Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin uygulama hastanesi sağlık hizmetleri bakımından hem Bursa, hem de çevre iller için çok önemli.

Hatta…
Pek çok Doğu ve Karadeniz illerinden tedavi amacıyla Bursa’ya gelip Tıp Fakültesi’nde şifa arayan hasta var.
Öyle olduğu için…
Tıp Fakültesi her zaman yoğun ve hep kalabalık.
Oysa…
1989 yılında, dönemin teknolojilerine göre inşa edilen Tıp Fakültesi hastane binası yorgun ve ihtiyaçlarını karşılamada sıkıntı çekiyor.
Örneğin…
Hastanedeki oda ve servislerde binin üstünde klima var. O yılların kriterleriyle yapılan inşaatta genel soğutma olmadığı için camlara klima takılarak önlem alınmış.
Sürekli çoğalan klimalar, hastanenin eski olan elektrik tesisatına sürekli yeni yükler ekliyor. Yaşanan sorunlar ise günlük çözümlerle geçiştiriliyor.
Fakat…
Bursa’nın önünde 26 Mayıs 2009’da yaşanan ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği Şevket Yılmaz Hastanesi yangını var.
O facianın elektrik kontağından çıktığı biliniyor. Bu nedenle eski hastanelerin yöneticileri adeta diken üstünde yaşıyorlar.

 

Nitekim…
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, ziyaretine gelen AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan-Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin’e aklından hiç çıkmayan bu sıkıntıyı anlattı.
Rektör Hoca’yı dinleyen Şahin ise, “Kalkınma Bakanlığı bu gibi projelere destek veriyor. Biz de elektrik tesisatı ve teknolojiyi yenilemek için Ankara’dan özel bütçe isteyelim” önerisinde bulundu.
Bunun üzerine…
İtfaiye, AFAD, Sivil Savunma müdürlükleriyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan rapor istenmesi için harekete geçildi.
Kurumlar kısa sürede incelemelerini yapıp raporlarını hazırladılar.
Sonra da…
Milletvekili Şahin ile Rektör Prof. Dr. Dilek birlikte Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın karşısına çıktılar. Raporları masanın üstüne koydular ve “Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin durumu bu kadar kritik ve acil. Diken üstündeyiz” dediler.
Dinlediklerinden ve okuduğu raporlardan çok etkilenen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz önerilen özel bütçe talebini kabul etti.
Ardından…
Bakan Yılmaz’dan aldıkları destekle Şahin ve Prof. Dr. Dilek bu kez Kalkınma Bakanlığı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Ahmet Alper Eğe ile görüştüler.
O görüşmeden…
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi elektrik sisteminin yangın facialarına karşı komple revize edilmesiyle acil ve müşahede odalarının yenilenmesi amacıyla 10 milyon lira özel ödenek kararı çıktı.
Ödenek…
Yıl sonunda belirlenecek Uludağ Üniversitesi’nin 2015 bütçesine cari giderler dışında özel madde olarak eklenecek.

 

***

 

Dr. Sunay Özkul’a yeni görev

 

Gürsu’da aile hekimliği, ardından Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi’nde başhekim yardımcılığı ve sonrasında İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevleri yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü olan Dr. Sunay Özkul’un yeni bir göreve atandığı konuşuluyor.
3 yıllık İl Müdürlüğü ardından Dr. Özkul’un bakanlık müşaviri olarak görevlendirildiği kulağımıza geldi.

 

***

 

Ticaret Borsası’ndan açıklama: Hukuki problem yok!

 

Tatilden döndük, masamızın üzerinde Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı imzasını taşıyan bir yazı bulduk. 1 Eylül Pazartesi günü bu sütunlarda yayınlanan “Bursa Ticaret Borsa`sında 7. Komite istifa etti, seçim var” başlıklı yazı için bilgilendirme yapıp düzeltme istiyor.
Öncelikle de…
“Bursa Ticaret Borsası’nda halen hiçbir hukuki problem bulunmamaktadır” denilip şu vurgu yapılıyor:
Yazımıza baktık…
Ticaret Borsası Meclisi’nde bir komite seçiminin yenilenmesi daha önce hiç yaşanmamış. Biz de, haber değeri gördüğümüz için bunu bu sütunlardan paylaştık. Ama Başkan Matlı yazdıklarımızı “40 yıllık görev süresinin ardından seçimi kaybetmiş birkaç kişinin beyhude çabaları” görüyor.
Ardından…
“Başkanlığımla ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu’na kadar yapılan itirazların yine YSK tarafından reddedildiğini bu vesile ile hatırlatmak isterim” diyor.
Arşivimizi açtık…
Önce 4 Haziran 2013 günü, sonra da 20 Ağustos 2013 günü bu sütunlarda Bursa Ticaret Borsası Meclisi’nin oluşumunda Yüksek Seçim Kurulu’nun “tam kanunsuzluk hali” tespit ettiğini ve ilkinde seçime girmemesi gereken firmalar olduğu kararı verdiğini, ikincisinde de seçime girmemesi gereken firmaları temsil eden 3 kişinin meclis üyeliklerinin iptal edildiğini gördük.
Matlı’nın vurguladığı karar ise, düzeltmelerin ardından yapılan başka bir itirazın reddini anlatıyor.
Ama şu bölüm önemli:
“Size de aktarılan ve geçtiğimiz günlerde köşenizde yer verdiğiniz üzere, şirketimizin zamanında yasal zorunluluk olarak yapılması gereken üyeliği geçmiş dönemde gerçekleştirilmediği için; bu seçimlerde mevzuata uygun olarak başka bir komiteden aday olup seçilmiştim.”
Şu bilgiyi veriyor:
“Her zaman belirttiğim gibi bu konu benim açımdan önem teşkil etmiş olup, hassasiyetim ve spekülasyonların önlenmesi adına ben de kendi komitemden yapılacak ara seçimlere gireceğim. Bu asla bir uygunsuzluğun giderilmesi değildir. Çünkü ortada böyle bir uygunsuz durumun olmadığı YSK kararıyla da net bir şekilde tescillenmiştir.”
1 Eylül tarihli yazımızı bir kez daha okuduk. Biz de aynı şeyi yazmışız. Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı’nın kendi şirketi Matlı A.Ş.’den seçime giremediği için Uzay Pastanesi Satın Alma Müdürü olarak başka bir komiteden seçildiğini, 20 Eylül’de yapılması planlanan seçimle de bu durumun düzeltilmek istendiğini aktarmışız.
Anladığımız kadarıyla O da aynı şeyi söylüyor.
Ama bir hata yapıp seçim kararının 3 Eylül’de yayınlanacağını yazmışız. Oysa Matlı, ilanın 29 Ağustos’ta Olay’da yayınlandığını söylüyor.
Tarih hatası için özür dileriz.
Yazının son bölümünde ise bize ders imasında ifadeler var.
Aslında…
Biz gazetecilerin alışık olduğu bir durum bu. Kurumlara aday olanlar seçim süreçlerinde yazı desteğimizin çok önemli olduğunu söyleyip ziyarete gelirler. Seçildikten sonra bazen nasıl yazmamız gerektiği yolunda beklenti ortaya konabiliyor.
Yine de…
Her görüş ve itiraza saygımız var. Uyarıları da her zaman önemsiyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X