Doç. Dr. Mehmet Usta
Doç. Dr. Mehmet Usta

Bayramda et tüketimine dikkat!

Köşe Yazısını Dinle

Et en önemli besin kaynağıdır ve bazı bölgelerimizde daha fazla tüketilmektedir. Genellikle sebze yemeklerinin fazla olduğu yerlerde et tüketimi daha az olurken sebzeli yemeklerin az olduğu yerlerde et tüketimi daha fazladır. En önemli örnek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da et tüketimi fazla olmasına rağmen sebzeli yemekler daha az tüketilir.

Önümüzde kurban bayram var ve kurban bayramında kurban kesimi nedeni ile et tüketimi fazla olmaktadır. Et tüketimi fazla olduğunda yararın yanında vücuda zarar da vermektedir. Fazla et tüketimi vücuda ne tür zararlar vermektedir ve özelikle hangi hastalar et tüketirken çok daha dikkatli olmalıdır bakalım:

-Karaciğer yetmezliği

-Böbrek yetmezliği

-Kalp yetmezliği

Hastalığı olanların et tüketimde dikkatli olmaları gerekir. Fazla et tüketen hastalarda ortaya çıkan ve bir artık ürün olan ürik asit vücutta ne gibi rahatsızlıklara neden olur görelim:

-Böbrek tübüllerine çökerek böbrek yetmezliğine neden olur

-Böbrek taşlarına neden olur

-Böbrek tübüllerinin yanında böbrek tübüllerinin etrafındaki böbrek yapısına da (interstisyel alanında) zarar verir.

Özellikle karaciğer sirozu olan hastalarda fazla et tüketimi hastayı komaya sokabilir.

Sonuç:

Önümüzde kurban bayramı var, bu bayramda sağlıklı kişiler fazla et tüketiminden uzak durmalıdır. Özelikle böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, karaciğer yetmezliği olan hastalar daha da dikkat etmelidirler.

Bayramınız güzel geçsin.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X