Engin Özpınar
Engin Özpınar
E-Posta: enginozpinar@olay.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Siriza lideri hızlı başladı, çabuk pes etti

Üç gün önceydi; Aleksis Çipras AB’nin Rusya’ya yaptırım uygulamasına karşı çıkıyordu.

Sonra ne olduysa oldu, yaptırımların altı ay daha uzatılması, listeye yeni isimlerin eklenmesi, vize yasağı getirilmesi ve malvarlıklarının dondurulması kararına onay verdi.

Yunanistan’ın onayı olmasaydı Moskova AB’nin yaptırımlarından kurtulacak ve rahat bir nefes alacaktı.

Brüksel’de kararı imzalayan çiçeği burnunda Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias “Avrupa Birliği’nin Rusya’ya dönük politikalarına ilişkin karar oybirliğiyle alındı. Yani ana akımdayız. Sizin söylediğiniz gibi kötü çocuk değiliz” diye konuştu.

*

Atina ile AB arasında uzlaşmaya varılması, beklenen bir gelişmeydi.

Zaten Çipras da, zafer gecesi yaptığı konuşmada, “Çatışmaya girmeyeceğiz ama boyun da eğmeyeceğiz” sözleriyle uzlaşıdan yana olduğunun işaretini vermişti.

Ancak, iktidarı devraldığında yaptırım kararından imzayı çekip, iki gün sonra yeniden imzalamak da, olacak iş değildi.

*

Bu durumda tabii ki, AB ve ABD gergin kaslarını gevşetecek, ardından Başkan Barack Obama Çipras’a telefon edecekti. Aynen öyle oldu.

O sırada Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un Atina’da bulunmasına da rastlantı denemezdi.

Başbakan Çipras’la görüşen Schulz “Atina uzlaşmaya açık, borç krizi için Avrupalı ortaklarıyla ortak bir zeminde çözüm arıyor” dedi rahat bir yüz ifadesiyle.

Çipras da halkın tasarruf politikalarından kurtarılması gerektiğini belirtirken “ortak amaç istihdamın artırılması ve Yunanistan ekonomisinin büyümesinin sağlanması olmalıdır” şeklindeki görüşünü bir kez daha yineledi bu arada.

*

Öte yandan Yunanistan ve Almanya dışişleri bakanlarının Brüksel’deki görüşmesi de olumlu geçti.

Alman Bakan Steinmeir, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “Atina’daki hükümetin tutumunun [şimdi] daha az endişe verici olduğunu” söyledi.

Eh, AB için pek korkulacak bir şey kalmamış gibi görünüyor artık.

*

Radikal Sol Parti lideri Çipras, aşırı sağcı Bağımsız Yunanlar Partisi Genel Başkanı Panayiotis Kammenos’u Savunma Bakanı olarak kabineye aldığında Yunan solunu çok şaşırtmıştı.

Hatta bu atamaya öfkelenenler, kendilerini tutamamış ve Çipraz için “Yunanistan’ın Tony Blair’i” söylentisini çıkarmışlardı.

*

Uzun sürmeyecek…

Teşbihte hata olur mu, olmaz mı yakında anlayacağız

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X