Günay Yumruktay / Söz Sizde
Günay Yumruktay / Söz Sizde
E-Posta: sozsizde@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Bursa’da içme suyu kalitesi uluslararası standartlardadır

Sayın Günay Yumruktay, 9 Haziran 2020 tarihli Olay gazetesi ‘Söz Sizde’ köşesinde yayımlanan “Evlerimizde Akan Sularımız Çok Kireçli” isimli haber, Kurumumuz ilgili birimi tarafından incelenmiştir.

İlgi yazıda ” …Yunuseli Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nda Prestij Modern Sitesi’nde ikamet etmekteyiz. Evlerimizdeki musluktan akan sular inanılmaz kötü akmaktadır…” denilmektedir.

Dünyamızın son zamanlarda öncelikli mücadelesi haline gelen küresel ısınmanın en büyük etkisi olan iklim değişikliklerinin sebebi olarak şehrimizde sonbahar, kış ve ilkbahar dönemlerinde yeterli yağış alınamamıştır.

Son 100 yılın ulusal istatistikleri de bu yılın en kurak 5 yıldan biri olduğunu ortaya koymaktadır.

Yağışların aşırı azalmasına karşın şehrimizdeki su tüketimleri de sürekli artmaktadır.

Sağlıklı içme suyu temin sistemimizin rezerv ve depolama kapasiteleri yeterli olmasına karşın başlıca su rezerv/barajlarımızda yeterli doluluk seviyelerine ulaşılamamıştır.

Yapılan ön tahminler ve projeksiyonlar çerçevesinde şehrimizin genelinde su kıtlığı yaşanmaması için Ağustos 2019’dan beri su dağıtım sistemini besleyebilecek alternatif kaynaklar olarak derin yeraltı su kuyularımız devreye alınmaktadır.

Bu değerlendirmeler anbean yapılarak ilave kaynaklar ya devreye sokulmakta ya da devre dışı bırakılmaktadır.

Özellikle şehrimiz merkez ilçelerinin batısında kalan bölgeyi besleyen derin yeraltı su kuyuları, bulundukları havzanın jeolojik formasyonundan dolayı yüksek mineral konsantrasyonlarına sahip su kaynaklarımızdır.

Bu kaynaklardan temin edilen minarelli içme suyu, sertlik ve kireçlenme gibi şikâyetlere konu olmasına karşın ulusal ve uluslararası tüm standartlara göre insani tüketimi bakımından herhangi bir olumsuzluğu bulunmayan kalitededir.

Ülkemizin benzer kurumları arasında en çok parametrede analiz güvenirliği akredite edilmiş laboratuvarlarımızda yapılan günlük analizler ile de vatandaşlarımıza sağladığımız içmesuyu kalitesi sürekli kontrol edilmektedir.

Bilginize sunar, iyi çalışmalar dileriz.


Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı


ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X