Günay Yumruktay / Söz Sizde
Günay Yumruktay / Söz Sizde

Karda ve soğuk havalarda sokak hayvanlarını lütfen unutmayın!

Köşe Yazısını Dinle

Türkiye son günleri soğuk kış günlerinin ve yoğun kar yağışının etkisinde geçiriyor.

Ancak soğuk hava ile mücadele edenler sadece insanlar değil!

Yaşamlarını sokaklarda sürdüren birçok hayvan her yerin karla kaplandığı bugünlerde adeta ölüm-kalım mücadelesi veriyor. Bu soğuklarda sokakta kalan kediler 6 saat, köpekler de 17 saat aç kalırsa donarak ölebilir.

Peki soğuk kış günlerinde sokak hayvanları için neler yapılabilir?

Sokaklarda yaşayan can dostlar için çok küçük bir hamle bile hayatta kalmaları için yeterli olabilir. İşte sokak hayvanlarına yardım etmek isterseniz yapılabileceklerinizin listesi:

♦ Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte yada motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

♦ İçine girebilecekleri minik bir baraka ya da soğuktan koruyacak karton sığınaklar yapın. Boş bir kartonu kuytu bir köşe de yan yatırmak bile çok büyük bir yardım olabilir.

♦ Sokak hayvanları için dışarıya koyulan suların içine 1 damla zeytinyağı damlatmak soğuğa karşı dirençlendirir.

♦ Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz, en yakın belediyeye haber verin ve takipçisi olun. Gerekirse ekipleri defalarca ikaz edin.

♦ Mahallenizde öncü olun, herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırarak parklara, kuytu köşelere koyun veya en azından kendi evinizdeki artıkları sokak hayvanları için ayırın.

♦ Kuşlar için camınızın önüne ekmek kırıntıları serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz.

♦ Düşük bir ücret karşılığında kasabınızdan 3-4 kg sakatat alıp yardıma muhtaç hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Bunları ücretsiz sağlayan kasaplarda var.

♦ Apartmanınızın kazan dairesine, apartmanın sakinlerinin de onayını alarak soğuktan ve yağıştan ıslanmış kedileri alıp bakabilirsiniz.

♦ Aşırı olarak titreyen bir kedi ya da köpek görürseniz bu hipotermi belirtisi olabilir. Böyle bir durumda onu eve alarak yavaş bir şekilde ısıtmalısınız. Unutmayın; “Yerdekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin.”

Bu arada, siz değerli okurlarımdan can dostlar ile ilgili yaptığım paylaşım ve yazılarımla ilgili çok güzel olumlu mesajlar alıyorum. Tüm okurlarıma teşekkür ediyorum.

İçimizi ısıtan kareler

Yıldırım Belediyesi ekipleriyle sahada

Yıldırım Belediyesi, ağır kış koşullarında sevimli dostlarımıza sahip çıkarak, sorumluluk bilinciyle onların hayatta kalması için ekipleriyle sahada, sokak sokak, mahalle mahalle gezerek sokak hayvanlarını besleme çalışmaları yapıyor.

Hayvan sevgisine kısıtlama yok

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘gönüllü hareketine’ katılıp, özellikle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan hafta sonları sokak hayvanlarının beslenmesi faaliyetlerinde görev alan Mahalle Gönüllüleri, sessizliğe bürünen meydanlardaki kuşları besledi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X