Günay Yumruktay / Söz Sizde
Günay Yumruktay / Söz Sizde

Kış geldi ve onlar sokakta üşüyor

Havaların soğumasıyla sokak hayvanları için zor günler başladı. Sokak hayvanları bu soğuk kış günlerinde hem yiyecek bulmak hem de vücut ısılarını korumak zorunda. Kışın çetin geçen şartlar insanoğlunun yardım etmemesi sonucu ölümle sonuçlanıyor.

 

ONLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Sokakta yardıma muhtaç sokak hayvanlarını sahiplenebiliriz. Evinizin koşulları uzun süre hayvan bakmaya müsait değilse bile kısa bir süre için misafir edebilirsiniz. Sokakta gördüğünüz yaralı hayvanları en yakın veterinerliğe götürmeyi ihmal etmeyin.

Sokak hayvanlarına ofisinizde yer açabilirsiniz. Ofisin yaşam koşulları uygun değilse işyerinizin önüne kulübe yaparak bir canlının yaşamına destek vermiş olabilirsiniz. Sokak hayvanlarına karton, plastik veya tahtadan ev yapabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay olan bu evleri, yağmura ve kara karşı dayanıklı olması için naylonla kapatabilirsiniz.

ARACINIZI ÇALIŞTIRMADAN KAPUTA VURUN

Kediler sıcak yer aradığında ilk gittikleri yerlerden biri arabaların altı veya motorlarıdır. Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

AĞAÇLARA  EKMEK ASIN

Çetin kış şartlarında hem yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına bir kap su ve yiyecek vermeyi unutmayın. Kuşlar için pencerenizin önüne ekmek kırıntıları serpebilir veya ağaçlara ekmek asabilirsiniz. Yaşadığınız ilçede bir hayvan barınağına mama bağışı yaparak çok sayıda hayvanın ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olabilirsiniz.

İyi pazarlar…

Şehir içinde bisiklet kullanımı özendirilmeli

Günay Bey merhaba. Şehir içinde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve bisikletin tercih edilen bir ulaşım aracı olarak kullanılıp araç trafiğinin azaltılması için Büyükşehir Belediyesi’ne bir önerim olacak.

Mevcut şehir içinden geçen ana arter Ankara- İzmir yolunun geliş ve gidiş güzergâhlarına, Doğu istikametinde ise Kestel Kavşağı’ndan başlayıp Batı’da Görükle Kavşağı’na kadar mavi renkli bisiklet yollarının yapılmasının uygun olacağını düşünüyorum.

Söz Sizde köşesi aracılığıyla yetkililerimizin dikkatine sunuyor, değerlendirmelerini rica ediyorum.

Saygılarımla.

İsmail Zeybek

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X