Günay Yumruktay / Söz Sizde
Günay Yumruktay / Söz Sizde

Maske takma zorunluluğu ama nasıl?..

Çin’den yayılan ve neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan ve can kayıplarına neden olan koronavirüsten korunma, önleme, tedavi süreçleri de ülkeler nezdinde devam ediyor.

Son olarak ülkemizde de koronavirüsten korunma tedbirleri kapsamında alınan kararlar çerçevesinde vatandaşa maske takma zorunluluğu getirildi.

Kalabalık ortamlarda, market ve pazarlarda maske takılması zorunlu artık.

Ülkemizde salgının ilk çıktığı ve yayıldığı günlerde vatandaşın aşırı maske eldiven talebiyle karşılaşıldı ve bu piyasada olumsuz duruma neden oldu maalesef.

Bazı firmalar tarafından bu fırsatçılığa dönüştürüldü.

Neyse ki ilgili bakanlıkların devreye girmesi, denetimler ve ihracatın kısıtlanmasıyla iç piyasada bu sorun giderildi. Fiyatlar bir nebze de olsa normale döndü diyebiliriz. Şu an tıbbi maskeye ulaşmak daha kolay ve bu konuda sıkıntı yaşanmıyor.

Diğer yandan bilim insanları bu konuda da ikiye bölündü.

Bir kısmı maske ve eldivenin hasta olmayan kişide bir öneminin olmadığı, ancak hasta olan kişilerin virüsün yayılmasını önlemek için maske ve eldiven kullanması gerekliliğini anlatırken, bir kısmı da herkesin önlem amaçlı olarak maske takmasının gerekli olduğunu savundu.

Sonuç olarak Dünya Sağlık Örgütü de, herkesin maske takmasının gerekli olduğuna karar verdi.

Buna paralel olarak ülkemizde de insanların kalabalık ortamlarda, market ve pazar yerlerinde maske takılması zorunlu hale getirildi.

Eczanelerde maske ve eldivene ulaşmak mümkün.

Bilindiği gibi tıbbi maskelerin kullanımı kullan-at şeklinde. Yani en fazla 8 saatlik bir etkisi olduğu söyleniyor.

Ve eczanelerdeki fiyatı da tanesi 5 TL. 

Kısaca tıbbi maskenin bir kişiye maliyeti aylık 150 TL gibi bir rakam çıkıyor karşımıza.

Çalışma hayatının bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönemde bu rakam hiç de küçümsenecek bir rakam değil açıkçası.

Bir yandan sağlık riski bir yandan maliyet.

Önceki gün ilgili bakanlıklarımız bu konuyu da çözmek adına PTT’nin internet sayfası üzerinden vatandaşa ücretsiz tıbbi maske verme kararı aldı.

Ne var ki, bu çok önemli ve güzel uygulama ilk günden PTT’nin internet sitesinin çökmesine neden oldu.

En son geldiğimiz noktada da bu defa e-devlet üzerinden talepler alınmaya başladı.

Özetle, bir zamanlar 1 TL’nin altında dahi satılabilen tıbbi maske,  salgın baş gösterince fırsatçılar yüzünden karaborsaya düşen ve çok fahiş fiyatlara satılan sonra devletin önlemleriyle 5 TL’ye kadar düştü.

Bakalım, koronavirüsten korunma, yayılmasını önlemede önemli olduğu söylenen maske ve eldiven konusu bizi daha nerelere götürecek?

Devlet bu konuda üzerine düşeni yapmaya çalışıyor.

Bizlere düşen, devletin kararlarına uymak, evden mümkün olduğunca çıkmamak, sabırlı olmak. Bu günleri evlerimizde verimli bir şekilde değerlendirelim.

Unutmayalım ki, hiçbir sıkıntı kalıcı değildir.

Elbette bu sıkıntılı günlerimiz de geçecek. Dünya olarak, ülke olarak, her bir fert olarak tarihi değiştirecek bu sıkıntılı günlerden alacağımız çok büyük dersler olacak.

Evde kalın, sağlıkla kalın… Evde hayat var…

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X