Günay Yumruktay / Söz Sizde
Günay Yumruktay / Söz Sizde

Şehrin merkezindeki Tabakhaneler ve Sıcaksu Bölgesi 15 yıldır çözüm bekliyor

Köşe Yazısını Dinle

Günay Bey, öncelikle iyi günler iyi çalışmalar. İlgi ile severek köşenizi takip ediyor ve Bursa’ya dair çözümlere aracılık etmenizi tebrik ediyoruz.

Bölge sakinleri olarak bir türlü çözüme kavuşturulamayan sorunumuzu paylaşıyor, yetkililerimizin adım atmasını bekliyoruz. Şöyle ki; Bursa’nın merkezi konumunda bulunan; eski adıyla Tabakhaneler Bölgesi yeni adıyla Sıcaksu bölgesi 15 yıldır kötü görünümünden kurtulmayı ve merkeze yakışır hizmeti görmeyi bekliyor.

Hemen hemen Bursa’nın her köşesinin değerlendiği günümüzde, en merkez konumundaki bölge 15 yıldır ne yazık ki atıl vaziyette bekliyor.

Değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’ın bu bölge ile ilgili araştırmaları, çalışmaları, ihale yapılacak demesi bizleri umutlandırsa da, bu bölgenin Merinos Parkı’ndan Sırameşeler’e kadar ele alınıp yeni bir yaşam merkezi haline dönüştürülmesini heyecanla bekliyoruz.

Bunu yaparken; geçmiş hatalar yapılmadan yani bölge halkı mağdur edilmeden yapılması herkesi mutlu edecek bir çözüm ile sonlandırılması Bursa için büyük ve önemli bir kazanç olacaktır.

Bir an önce adımların atılmasını, Başkanımızdan güzel haberler duymayı bekliyor bölge halkı olarak saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygılarımızla.

Bölge sakinleri


Yeraltı sularımızda tehlike çanları çalıyor

“Velhasıl sudan ibaret olan” Bursa kuraklıkla tanıştı. Dağdaki tüm kaynaklar artık dereleri, barajları ve yeraltı kaynaklarına akmıyor. Bir zamanlar taşan barajlar dibi gördü. Gölbaşı kuruma derecesine geldi.

Yeraltı suları sanayi tesisleri tarafından fütursuzca kullanılıyor. Yeraltı suları hızla azalırken bir yandan da hızla kirleniyor. Şehir betonla ve asfalta kaplandığı için yağmur ve kar suları toprakla buluşamıyor. Bu nedenle de yağmur suları yer altına inemiyor ve dolayısıyla yeraltı suları beslenemiyor. Açıkçası merak ediyorum, medeni ülkelerde, medeni şehirlerde de kaldırımlar betonla mı kaplı acaba?

Nilüfer’de oturuyorum. Büyükşehir Belediyesi’ne ait FSM Caddesi’nin yaya kaldırımları yıllardır asfalt kaplı. Yine Büyükşehir Belediyesi’ne ait Barbaros Caddesi’nin orta refüjü düzenlenirken hangi akla hizmetse beton döküldü üzerine bir karış toprak kondu. Ağaç çevreleri betonla kaplandı.

Şehir demek beton demek mi? Site bahçeleri bile betonla kaplanıyor. Şehrimizin her yanı beton grisi. Şehir planlayıcıları, mühendislerimiz, şehrimizi yönetenlerden duyarlılık rica ediyorum. Kaldırımlardaki, ağaç diplerindeki her betonlaşma geleceğimizi tehdit eder hale geliyor.

Yeraltı sularımız azalıyor.

 Ekrem Hayri Peker

Kimya Mühendisi

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X