Günay Yumruktay / Söz Sizde
Günay Yumruktay / Söz Sizde
E-Posta: sozsizde@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Siz de Enerji Danışmanınızla faturalarınızı düşürebilirsiniz

Hep söyleriz, ‘Devir hesap devri, tasarruf devri’ diye. Peki elektrikte tasarrufu nasıl sağlarız? Nasıl tasarruf etmeliyiz ki ev ekonomisine ciddi anlamda katkısı olsun?

Evimize, işyerimize gelen elektrik faturalarını görünce hep ‘Faturayı nasıl azaltırım’ diye düşünürüz ve bazı elektrikli cihazların fişini çeker birkaç gün sonra da yine kaldığımız yerden devam ederiz savurganlığımıza.

Halbuki enerji tasarrufunda süreklilik önemlidir.

Yani, elektrikli cihazları verimli kullanarak tasarrufta süreklilik sağlamak en sağlıklı yöntemdir.

Bu konuda, 5 milyon kişiye hizmet veren Limak Enerji, Enerji Danışmanım projesiyle enerjinin tasarruflu kullanılması konusunda vatandaşları bilinçlendiriyor.

Şirket, proje kapsamında ziyaret ettiği ev ve işyerlerinde hem genel tasarruf çalışmaları hem de gittikleri ev veya işyerinin özel durumlarına göre verimlilik sağlama önerilerini aktarıyor.

 Limak Enerji, tüketicilerine enerji tasarrufu konusunda ipuçları verdiği Enerji Danışmanım projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında oluşturulan Enerji Danışmanı Timi ile evleri ve işyerlerini ziyaret ederek, tasarruf ve verimlilik konusunda bilinçlendirme yapıyor.

Ziyaret sırasında elektrikli aletlerin, aydınlatmaların, ısıtma ve soğutma sistemlerinin enerji tüketimleri incelenerek, bu cihazların nasıl kullanılması ve konumlandırılması gerektiği de anlatılıyor. Tim, ziyaret ettiği yerlerde enerji tasarrufu ve verimliliği sağlamak için gerçekleştirilecek önlemlerle ilgili bir kontrol listesi üzerinden ilerliyor. Böylece ziyaretlerde kullanıcıların mevcut durumunu görmeleri sağlanıyor.

Aynı zamanda kullanıcılara özel olarak sunulan tasarruf ve verimlilik tavsiyeleri ile hem enerji tüketiminde hem de fatura tutarlarında nasıl düşüş sağlayacakları gösteriliyor.

Bu çalışmayla ilgili sizlere bir örnek sunuyorum:

“Önerilerin uygulandığı işyerinde, elektrik faturalarında aylık yüzde 20’lere varan tasarruf sağlandı. Timin ziyaret ettiği markette klima, market içerisinde personel ihtiyacı amaçlı kullanılan küçük ev aletleri gibi elektrikli cihazların ve yiyecek, içecek dolaplarının doğru kullanım ve konumlandırmalarının nasıl yapılması gerektiği, ısıtma ve soğutma sistemlerinde tasarrufun nasıl yapılabileceği, aydınlatmaların doğru seçimi gibi konularda bilgiler verildi.

Proje kapsamında marketin son elektrik faturası incelendi ve tasarruf tüyoları verilerek, fatura tutarlarında nasıl düşüş gerçekleştirebilecekleri anlatıldı. Alınacak önlemlerle ayda ve yılda ne kadar tasarruf edilebileceği söylendi.

Seçilen örnek işletmede elektrik faturası 2.031 TL iken, verilen enerjik tüyolarla faturalarını 1.625 TL’ye kadar düşürmeleri sağlandı.

Böylece işyeri sahibi ayda yüzde 20 tasarruf sağlayarak, yılda da yaklaşık 5 bin TL’ye varan bir tutarı tasarruf edecek.

 

Enerji Danışmanım ile Elektriğinizi Tasarruflu Kullanın

Enerji Danışmanım Projesi kapsamında şirketin özel olarak hazırladığı web sayfasında da elektrikli aletlerin ne kadar enerji tüketimi yaptığı uygulamalı olarak gösteriliyor. Uygulama sayesinde vatandaşlar kendi konut ve iş yerlerinde ne kadar enerji tükettiğini hesaplayarak, kendilerinin enerji danışmanı olabiliyor.

Sizler de, internetten www.limakuludag.com.tr adresi üzerinden Enerji Danışmanım sayfasına ulaşarak, evinizde kullandığınız cihazları adet, cihaz gücü, haftalık kullanım süresi ve sayısını kendi kullanım alışkanlıklarına göre belirliyor, oluşacak enerji tüketimini kWh cinsinden hesaplayabiliyor ve faturanıza etki edecek tutarı tahmini olarak görme imkânına sahip olabiliyorsunuz. Evde kullanılan tüm cihazlar için bu değerler girildiğinde, ortaya aylık fatura tutarı çıkıyor.

Ayrıca, buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyaların, televizyon gibi elektrikli eşyaların enerji tasarrufunun nasıl yapılacağı gibi konular hakkında detaylı bilgiye de ulaşabiliyorsunuz.

Web’e erişimi olmayanlar da 444 6 646 numaralı çağrı merkezi üzerinden Enerji Danışmanı ile görüşmelerine olanak tanıyan Limak Enerji, ilerleyen süreçte her işlem merkezine bir “Enerji Danışmanı” konumlandırmayı planlıyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X