Günay Yumruktay / Söz Sizde
Günay Yumruktay / Söz Sizde
E-Posta: sozsizde@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Toplu taşımada yolculuk kuralları (2)

Dünden devam

– İnsan yaşamını tehlikeye atacak davranışlarda bulunulamaz.

(Metro istasyonlarında güvenlik elemanlarının uyarılarına mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor. Bir anlık dikkatsizlik çok kötü sonuçlar doğurabilir. Tren istasyona yanaşıp, durmadan, güvenlik çizgisini aşmamak gerekiyor.)

– Uyuyarak veya yaslanarak diğer yolcular rahatsız edilemez.

– Bir yolcu için ayrılmış alandan fazla oturma yeri (engelliler hariç) işgal edilemez.

– Toplutaşıma aracına çöp atılamaz.

(Gün içerisinde yine şahit oluyoruz ki, otobüslerde ve metroda koltuk aralarına, cam kenarlarına çöp, pet şişe, yiyecek atıkları bırakılıyor.)

– Yiyecek-içecek maddesi yenilemez, içilemez.

– Genel ahlak kuralları dışında davranılamaz.

– İlan-afiş asılamaz dağıtılamaz.

– Dilencilik yapılamaz.

– Toplutaşıma içindeki hiçbir araç-gereç, koltuk vb. ekipmana zarar verilemez.

(Unutmayın ki, kullandığımız araçlar hepimizin vergisiyle alınan araçlar. Koltukları hor kullanıyoruz. Temizliğe dikkat etmiyoruz. Plastik aksamına ve koltuklara genelde zarar veriliyor.)

– Araca ve diğer yolculara rahatsızlık ve zarar verebilecek büyük eşya, yanıcı, patlayıcı, kırılabilir, dökülebilir ve kokulu maddelerle binilemez.

– Bu durumda Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği yasal işlem yapılır.

– Seyir halinde zorunlu olmadıkça sürücü ile konuşulmaz.

BURSARAY’DA YOLCULUK KURALLARI…

Bursaray’da yolculuk yapabilmek için gerekli ücreti ödemiş olarak geçmek zorunludur. Görevliler, serbest geçiş kartı olan veya Büyükşehir Belediye Meclis kararınca indirimli bilet hakkı bulunan kişiler, bu haklarını kanıtlayan geçerli paso veya kartlarını, istenilmeden görevlilere göstermek zorundadır.

1. İstasyonlarda ray hattına inmek, çit ile çevrili güzergâha girmek ve yürümek tehlikeli ve yasaktır.

2. İstasyonların ve trenlerin acil durum tahliyelerinde yetkililerce yapılan her türlü duyuru, verilen her türlü talimata uyulması can güvenliği açısından zorunludur.

3. Tren kapılarının çalışmasını engelleyici hareketlerde bulunulamaz. Trenlere binerken, öncelikle inenlere yol veriniz.

4. İstasyonlardaki acil durum çağrı cihazları ve yangın alarm sistemleri, trenlerdeki imdat kolu, kapı acil çıkış kolu ile yangın tüpleri amacı dışında kullanılamaz.

5. İstasyonlarda teknik odalara ve bölümlere görevli, yetkili ve izin verilenlerin dışında girilmesi yasaktır.

6. Gişelerden alışveriş yaparken paranızın üstünü, bilet veya kartınızı mutlaka kontrol ediniz, varsa yanlışlığı anında bildiriniz.

7. Yürüyen merdivenler ve merdivenler soldan geçişe izin verecek biçimde kullanılır, yolcu akışı sağ taraftan yapılır.

8. Kontrollü alanlarda yolculuk amaçları dışında uzun süre oturulamaz, beklenemez. Uygun ve emniyetli bir şekilde ambalajı olmayan hiçbir akıcı, kırılabilir, dökülebilir sıvı ya da toz türü madde istasyonlara ve kontrollü alana sokulamaz.

9. İstasyon sınırları içinde ve kontrollü alanlarda; izin verilen yerlerdeki ilan, duvar afişi vb. yayınlar – görevliler dışında – hiç kimse tarafından çıkarılamaz, değiştirilemez, tahrip edilemez. Toplu gösteri, yasadışı gösteri, propaganda ve konuşma yapılamaz. Hiçbir şans ya da talih oyunu oynanamaz. Seyyar satıcılık, her türlü pazarlama ve tanıtım faaliyetleri yasaktır. Dilencilik yapmak yasaktır.         ⇒⇒ Devamı yarın

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X