Günay Yumruktay / Söz Sizde
Günay Yumruktay / Söz Sizde

Vatandaştan Bursa için öneriler

Köşe Yazısını Dinle

Değerli Günay Bey, güzel kentimiz adına fayda sağlayarak çözüm üretimine destek sunduğunuz için sizlere ve gazetenize çok teşekkür ediyorum.

Doğduğumdan beri 35 yılını Hisar semtinde geçiren Bursa sevdalısı ve Bursa’nın yerlisi olarak şehrime yönelik bazı çözüm önerilerini sunmayı bir borç biliyorum. 

Tabii yapılması kolay olmayacak ve maliyeti ağır olan bu projeleri yapabilmek şehir olarak tek başına mümkün değil. 

1. Biliyorsunuz Hanlar Bölgesi;  hızlı bir şekilde kamulaştırılarak sonuca ulaşıyor. Önerim, bu bölge yeniden düzenlenirken yine bakanlığın desteği ile altına yapılacak otopark ve yollar ile üstü tamamen yayalaştırılmalıdır. (Zafer Plaza-Ulucami-Setbaşı Girişi-Sönmez İş Merkezi önü) Bu proje Bursamızın merkezinin gelecek 100 yılını çözüme kavuşturur. Gelişmiş ülkelerde şehir merkezleri yayalaştırılır. Trafik yeraltına alınır. 

2. Acemler trafiğine çözüm için fotoğrafta kırmızı çizgi ile belirtilen alan yolun genişletilmesi için çok müsait bir alandır. (Gaziakdemir’den başlayarak Mudanya Kavşağı’na kadar olan alan) Yine, bu ve buna benzer alanlar hızlı bir şekilde kamulaştırılarak trafik sorununa hızlı bir çözüm sağlanabilir. 

3. Yine gelişmiş ülkelerde trafiğe çözüm olarak yolların tek yön olarak hizmet vermesi de görülebilir. Kükürtlü ve Çekirge caddeleri tek yön yapılarak ve ara yollar ile birleştirilerek bu bölge rahatlatılabilir. Ayrıca Çekirge Meydanı’nda sınırlı kalmak kaydı ile aynı Emirsultan’daki gibi trafik tünelle alta alınarak üst bölge yayalaştırılabilir ve bu bölge canlandırılabilinir. 

4. Saltanat Kapısı’ndan başlayan ve Üftade Hazretleri’nin ayak uçlarına kadar uzanan surların dibinde bulunan binalar heyelan ile yıkım tehlikesi oluşturuyor. Ayrıca Osman Gazi, Orhan Gazi ve Üftade Hazretleri’nin gölgesindeki mekânların  tarihimize ve ulu şehir Bursamıza uygun tarzda işyerleri tarzında hizmet vermesi, Ulucami ve bu bölgeyi inanç turizmi için gezmeye gelen yerli turist için daha olumlu bir görüntü sunacaktır.

5. Şehir girişlerinden gelirken bakıldığında Uludağ’ın siluetini kapatacak şekilde yüksek binaların yapımına izin verilmemelidir. 

Özellikle pandemiden sonra ülke ekonomilerinin ve bağlantılı olarak belediye bütçelerinin zor durumda olduğu malum. Bu ve buna benzer birçok projenin yapılması da kolay değil. Ancak bu ve buna benzer projeleri hayata geçirebilecek siyasi irade 2023 ve sonraki seçimlerde çok daha kuvvetli bir şekilde göreve gelecektir. Bu nedenle Bursa milletvekilleri öncülüğünde Ankara’ya anlatılabilecek her projenin dönüşü mutlaka olumlu olacaktır diye düşünüyorum.

Bu vesile ile Bursamızın gelişimi için gecesini gündüzüne katan başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza, milletvekillerimize ve İl Başkanımıza şükranlarımızı sunuyorum.

Hep birlikte çalışarak daha güzel bir Bursa’yı inşa etmek mümkün…

İyi pazarlar…

İsminin yayımlanmasını istemiyor

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X