Niyazi Pakyürek
Niyazi Pakyürek
E-Posta: niyazipakyurek@olay.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Her yıkım insan hırsının sonucudur

Gandi Şöyle der: “ Bu dünya hepimize yeter, ama hırslarımıza asla.” Tarih Gandi’nin bu veciz sözünü doğruluyor. Hırs, bir şeye olan aşırı, sonu gelmez , tutku durumunu almış istek, kızgınlık öfke. Hırsın olduğu yerde ölçü, sevgi, merhamet, paylaşım, yardım, adalet yok olur, ortaya canavarı da korkutan bir mahluk çıkar.

Tarih bize insanoğlunun karşılaştığı pek çok felaket hakkında bilgi veriyor. Esasında insanın varoluş sebebi olan ‘denenme’ tarih alanında gerçekleşmektedir, zira insan tarihe iradi eylemlerle katılmaktadır. İnsanın her iradi eylemi de potansiyel olarak risk içermektedir; yani insan tarih içerisinde istediği rolü oynayabilir ve oynamıştır da. Başına gelen belalar bundandır.

Kur’an’ı Kerim’de birçok tarihi kıssa vardır. Kur’an tarihin belli dönemlerinde cereyan etmiş olayları sahneye koyarken, ya işlediği konuyu örneklendirmekte, ya inananların( veya inkârcıların) içinde bulundukları durumun veya sergiledikleri davranışların tarihte yaşanan benzerlerini hatırlatarak onları teselli(veya tehdit) etmekte, ya çok temel bir ahlak sorununa işaret etmekte, ya da benzer bir amaç gütmektedir.

Kur’an’dan birkaç örnek: Kaf/36. (Ey Muhammed!) Bunlardan önce, bunlardan daha güçlü, diyar diyar dolaşan nice nesilleri yok etmişizdir. Kurtuluşu var mı? 37. Bunda, kalbi olana veya hazır bulunup kulak verene ders vardır.

Secde/ 26. Şimdi yurtlarında gezip dolaştıkları, kendilerinden önceki nice nesilleri yok etmiş olmamız, onları doğru yola sevketmez mi? Şüphesiz bunlarda dersler vardır. Dinlemiyorlar mı?

Al-i İmran/137. Sizden önce bir takım uygulamalar geçmiştir. Yeryüzünde dolaşın da, yalanlayan ların sonunun nasıl olduğuna bakın!

Necm/50-54. İlk Âd’ı ve Semûd’u yok edip, geri bırakmayan, daha önce ise Nûh toplumunu ( yok eden)- onlar daha zalim ve daha azgındı- ve alt üst olmuş kasabaları yere batıran, onları gömdükçe gömen O’dur.(Prof.Dr. Ömer Özsoy- İlhami Güler. Konularına göre Kur’an fihristi.)

Allah bizleri uyarıyor, taşkınlık yapmayın, ölçüyü bozmayın, çevreyi katletmeyin, hayvanların yaşam alanını sınırlamayın, hırsa kapılmayın. Hırsın menzili yok, yıktıkça yıkar.

Sizden önce hırslarını frenlemeyenlerin sonu helak’la bitmiştir. Siz geçmişten dersler çıkarın onların düştükleri hataya düşmeyin.

Gerek geçmişte olan, gerek günümüzde şahit olduğumuz  bozulmaların, yıkımların tamamı biz insanların eseridir. Hiç sağa sola bakıp müsebbip aramayalım. Her gün açlıktan, bombadan ölen çocukların,  kirletilen havanın suyun müsebbibi insan hırsının ta kendisi.

Allah ne diyor bize, “ Bütün iyilikler benden, kötülükler kendinizdendir.”  Suları Allah kirletmiyor, Çevreyi Allah katletmiyor, Bombaları Allah atmıyor. Bu kadar zalim ancak insan olur.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X