Niyazi Pakyürek
Niyazi Pakyürek
E-Posta: niyazipakyurek@olay.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Roma Kulübü nedir?

Roma Kulübü (The Clup of Rome) 2002 yılının 27-28 Ekim tarihlerinde yıllık konferansını “Ortağımız ve ev sahibimiz” dediği Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleştiriyor. Türkiye’den tebliğleriyle katılanlar: Prof.Dr. İhsan Doğramacı, Prof. Dr. Suat Çağlayan, Profesör Talat Halman, Prof. Oktay Yenal, Prof. Baram Tuncer ve İlker Türkmen.

Roma Kulübü nedir?

Roma Kulübü, “Yeni Dünya Düzeni” çerçevesinde kurulması planlanan Dünya Devleti’nin dinini oluşturmak üzere 1968 yılında 52 ülkeden bir araya gelen yüz kişinin kurduğu bir teşkilat.

Bu yeni din, Hıristiyanlık- Budizm karması bir din olarak düşünülmektedir. Amaçlanan, Budizmin ve dolayısıyla İslam tasavvufunun Hıristiyanlığa yeni bir boyut getirerek, dinler arası “azami hoşgörü” yaratılmasını sağlamak, böylece “Tek Devlet- Tek Din” mühendisliğine karşı olası muhalefeti asgariye indirmek.

Bilderberg grubu ile ortak çalışan Roma Kulübü’nün “Budizm” cephesinin temsilcisi, uzun yıllar başkanlığını üstlenen DAİSAKU İKEDA’dır. Bu zat Japon kökenli Budist tarikatı Nichiren Daishonin’in  uluslararası örgütü SGI’nin kurucusudur.

Bilkent’teki saklı toplantının konusu özet olarak “… Karadeniz  Bölgesi ve Hazar Denizi Havzası’ndaki çeşitli sorunlar hakkında bilgi edinmek istiyoruz…”

Belki de daha ilginç olanı Roma Kulübü’nün o zamanki başkanıdır. Kulübün o zamanki başkanı, Ankara’daki toplantıya katılan Prens El Hasan Bin Talal; eski Ürdün Kralı Talal’ın en küçük oğlu olup, Kral Hüseyin’in ömür boyu siyasi danışmanlığını yapmıştır.

Kendisinin Oxford Üniversitesi  CHRİST CHURC COLLEGE’den “oryantalizm” üzerine lisansı ve  master derecesi vardır. Bu kolejin aslı VIII. Henry’nin 1546’da kurduğu ilahiyat fakültesidir. Diğer bir deyişle, Hazreti Muhammed’in sülalesinden gelen “Haşimi” Prens bin Talal için seçilen en son eğitim merkezi olduğu düşünülebilir.

Prens uzun yıllardan beri BM ve UNESCO bağlantılı olarak çalışmaktadır. 1981’de ‘Uluslararası İnsancıl Düzen Projesi’ni geliştiren şahıstır.

Bilkent’teki toplantıya katılan diğer isimler arasında Baroness Emma Nicholson Of Winterbourne, Dünya Sağlık Teşkilatı WHO’nun Doğu Akdeniz, Pakistan, Afganistan, İran, Arap Yarımadası ve Kuzey Afrika görevlisi olup, “Afganistan’ın yeniden yapılanması” ile ilgilidir.

Birleşik Krallık Lordlar Kamarası ve Avrupa Parlamentosu üyesi olan Baronnes, aynı zamanda 1997’den itibaren hayat boyu Avrupa Birliği Ortak Savunma ve Güvenlik Konseyi üyesidir İran ve Afganistan’a yaptığı seyahatlerle tanınır.

Alev Alatlı. Makaleler ve Konferanslar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X