Yemen askeri müdahale istedi

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, BM Güvenlik Konseyi’nden Yemen’de Husilerin ilerleyişini durdurmaya “gönüllü ülkelerin” askeri müdahalesine yetki veren bir karar almasını istedi.

Yemen askeri müdahale istedi
HABERİ PAYLAŞ

Hadi, BMGK Başkanlığı’na gönderdiği mektubunda, Husilerin, Aden ve diğer güney bölgelere askeri ilerleyişini sürdürdüğünü belirterek, Yemen’in “bağımsızlığı ve egemenliğini koruma sorumluluğu olan meşru lideri” olarak BM Güvenlik Konseyi’nden yardım istediğini ifade etti.

Hadi, mektubunda, anayasal sorumlulukları kapsamında Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile Arap Birliği Genel Sekreterliği’ne askeri müdahale de dahil her türlü yardımı yapmaları için talepte bulunduğunu vurgulayarak, BM Güvenlik Konseyi’nden Yemen halkına karşı sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin pazar günü gerçekleştirilen acil toplantısında, Yemen’de Husilerin siyasi süreci tehlikeye atan eylemleri kınanarak, Yemen’in meşru liderinin Cumhurbaşkanı Hadi olduğu ve kendisine desteğin süreceği kaydetmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X