Yeni açıklama: Türkiye’den havalanacak

Pentagon Sözcüsü Davis, IŞİD’le mücadele kapsamında, yakın gelecekte insanlı hava araçlarının da Türkiye’den havalanmasını beklediklerini söyledi.

Yeni açıklama: Türkiye’den havalanacak

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, Pentagon’da gazetecilerin sorularını yantladı.

İnsanlı hava uçaklarının ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmaya dahil olup olmadığı sorusuna “evet” yanıtını veren Davis, bu tür hava araçlarının Türkiye’deki üsleri kullanmaya başlamasını beklediklerini dile getirdi.

Sözcü Davis, “Şu an itibarıyla insansız ve silahlı hava araçları Türkiye’den uçmaya devam ediyor. Yakın gelecekte de insanlı hava araçlarının Türkiye’den havalanmasını bekliyoruz. Ancak lojistik bağlamda bu zaman alacak” diye konuştu.

İLK EĞİT DONAT BİRLİĞİNİN ALIKONULMASI

Öte yadan Davis, Suriye’nin kuzeyinde geçtiğimiz günlerde alıkonulan Yeni Suriyeli Güçler üyelerine ilişkin soruları da yanıtladı.

Nusra Cephesi olduklarını düşündükleri bir grup tarafından geçen cuma saldırıya uğradıklarında muhaliflere havadan destek verdiklerini ve saldırıyı püskürttüklerini anımsatan Davis, ancak bazı muhalif güçlerin Nusra tarafından ele geçirildiğini kaydetti.

Alıkonulanların nerede olduğuna ve durumlarına ilişkin detay veremeyeceğini, bu bilgiyi sağlayacak kapasiteye de sahip olmadıklarını belirten Davis, “Bu insanlar, her daim detaylı yoklamalarını sunabilme kapasitemizin olduğu komuta zincirimiz altında değiller. Dolayısıyla, durumları noktasında bu gruplardan gelen bilgilere bağlıyız” dedi. 

Davis, alıkonulan Yeni Suriyeli Güçler’in sayısına dair ise bilgi vermedi.

Davis, sahadaki zorlukların farkında olduklarını ifade ederek, bunların bazılarının da Nusra Cephesi’nden kaynaklandığını belirtti. Ancak eğit donat programına bağlılıklarının devam ettiğini ifade eden Sözcü Davis, bu programın başarısının bir olaya veya herhangi bir gruba bağlı olmadığını dile getirdi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X