‘Yeni Atılım Dönemi’

AK Parti’nin bugünkü 3. Olağanüstü Büyük Kongre’sinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 998 gün aradan sonra yeniden genel başkanlığa seçilmesiyle “Yeni Atılım Dönemi” başlayacak.

‘Yeni Atılım Dönemi’
HABERİ PAYLAŞ

AK Parti’de bugün Ankara Spor Salonu’nda yapılacak 3. Olağanüstü Büyük Kongre için hazırlıklar tamamlandı. Bin 470 delegenin oy kullanması beklenen kongreye, siyasi parti temsilcileri, önceki dönem milletvekilleri, AK Parti’nin kuruluşundan bugüne görev yapan il başkanları, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri, engelli vatandaşlar, şehit ve gazi ailelerinin yanı sıra yabancı temsilciler de davet edildi. Türkiye genelinden 60 binin üzerinde katılımcı, bin 500 otobüsle Ankara’ya gelecek. Kongreyi, yerli ve yabancı basın kuruluşlarından 600 civarında gazeteci takip edecek.

ERDOĞAN’IN DÖNÜŞÜ…

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi ile 27 Ağustos 2014’te partiye veda eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan’da yapılan halk oylamasıyla gerçekleşen anayasa değişikliğinin ardından 2 Mayıs’ta kurucusu olduğu partiye yeniden üye oldu. Kurulduğu 14 Ağustos 2001’den bugüne kadar 5 olağan, 2 olağanüstü kongre süreci geçiren AK Parti’de, 3. Olağanüstü Büyük Kongre diğerlerinden farklı olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yeniden genel başkan olacağı kongreyle Türkiye’de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişte önemli bir adım daha atılmış olacak. Kongrede yalnızca genel başkanlık seçimi yapılmayacak, aynı zamanda Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) da yeniden şekillenecek, parti tüzüğünde bazı değişiklikler de yapılacak. Parti tüzüğünde yapılacak değişikle genel başkan vekilliği getirilecek.

DEMOKRASİ, DEĞİŞİM, REFORM…

AK Parti’de 3. Olağanüstü Büyük Kongre için özel slogan da hazırlandı. “Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform” sloganıyla düzenlenecek kongre, partide yeni dönemin başlangıcı olacak. Olağanüstü kongre için “Sağlam İrade, Kurucu Lider”, “Sağlam İrade, Güçlü Türkiye”, “Değişimin Lideri, Milletin Partisi”, “Kurucu Liderle Tam Yol İleri” sloganları da kullanılacak. 27 Ağustos 2014’te yapılan 1. Olağanüstü Büyük Kongre’de genel başkanlık koltuğunu Ahmet Davutoğlu’na bırakan Erdoğan, 21 Mayıs’taki kongrede, 998 gün sonra yeniden AK Parti Genel Başkanlığını üstlenecek. 22 Mayıs 2016’da yapılan 2. Olağanüstü Büyük Kongre ile genel başkanlığa seçilen Başbakan Yıldırım, 364 gün genel başkanlık yapmış olacak. AK Parti’de dört dönem genel başkanlığı yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yeniden genel başkanlığa seçilmesinin yalnızca partiye değil Türkiye’ye de yeni bir heyecan getireceği değerlendiriliyor.

‘Rabia’ tüzüğe giriyor, 3 dönem kuralı esniyor

AK Parti kongresinde önemli tüzük değişiklikleri de yapılacak. Partide her seçim dönemi tartışılan “3 dönem kuralı”nı esnetme konusunda MKYK’ya yetki verilecek. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, “Yani üç dönem yasaklaması devam ediyor ama gerekmesi halinde o alanlarda, parti politikaları dikkate alınmak suretiyle inisiyatif kullanmak yetkisiyle MKYK donatılmış hale getiriliyor” dedi.

Yazıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği ‘Rabia’nın da tüzüğe gireceğini belirterek, Dördüncü maddeye eklediğimiz fıkra, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.’ Elbette bu Rabia’yı temsil ediyor” ifadesini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X