Yeni Çelik Palas’ın imar planları askıda

Çekirge’deki Yeni Çelik Palas Oteli arazisinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan imar planı, Osmangazi Bedediye Meclisi’nde tartışıldı.

Yeni Çelik Palas’ın imar planları askıda
HABERİ PAYLAŞ

DERYA DEMİR PINAR

Osmangazi Belediyesi Meclisi, yeni yılın ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın başkanlık yaptığı toplantıda, meclisin denetim komisyonu belirlendi. 3 üyeden oluşan komisyona Semih Vardarbaş, Turgay Büyükoğlu ve Sefa Yılmaz oybirliğiyle seçildi. Gündem dışı söz alan CHP Grup Sözcüsü Sefa Yılmaz, Yeni Çelik Palas Oteli’nin 41 dönümlük arazisi üzerinde yapılacak planla ilgili bilgi paylaştı.

15 KATLI BİNALAR…

Planın askıya çıktığını ifade eden Yılmaz , otelin 41 dönümlük ticret, konut ve turizm alanında kalan arazisi üzerinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Büyükşehir ve Osmangazi Belediyesi’ni by-pass ederek, imar planının Cumhurbaşkanlığınca yürürlüğe girdiğini söyledi. Yapılması planlanan alana ilişkin detaylar veren Yılmaz, ‘‘Yeni askıya çıkan plan kararına baktığımızda, eskisinden bir farkı yok. Eski plana göre 6 kat imar verilmiş ancak eğimden dolayı mevcut binalar yapılmış. Şu anki kararda ise emsal 2,35 olarak belirlenmiş ve 10 kat yükseklik denilmiş. Ancak eğimi de göz önüne aldığımızda buradaki binalar 15 kata kadar yükselebilir” diye konuştu.

‘‘DOĞANBEY GİBİ YENİ BİR KATLİAMI İSTEMİYORUZ…”

CHP Grup Sözcüsü Sefa Yılmaz, şöyle devam etti: ‘‘Bu 41 bin metre karelik arazinin 29 bin 539 metrekaresi konut, turizm ve ticaret alanı olarak belirlenmiş. Ancak inşaat yapılacak yerlerin yüzde 80’i konut imarı alabiliyor. Bunu dikkate aldığımızda, bu emsalle konut alanı 55 bin 532 metre kareye kadar çıkıyor. Geriye kalan 13 bin 883 metrekare ise ticaret ve turizm alanı. Emsale girmeyen alanları da bunlarla birlikte göz önüne alındığında 120 bin metre karelik inşaat ve bin 777 kişilik ise nüfus söz konusu olacak. Bu nüfus sadece konut alanının getireceği yoğunluk olacak. Osmangazi’nin mahallelerini incelediğimizde 55 mahallenin nüfusundan fazla bir insan burada yaşayacak. Plan notlarında sosyal donatı alanları da maalesef yok. Bunları dikkate aldığımızda, bu plan değişikliğinin karşısında durmamız gerekiyor. Osmangazi’nin göbeğinde yeniden Doğanbey gibi bir katliam istemiyoruz.”

MUSTAFA DÜNDAR: İTİRAZ EDEBİLİRİZ

Sefa Yılmaz’ın konuşmasına cevap veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise, ‘‘Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı çalışma askıya çıktı ve Osmangazi ile Büyükşehir belediyeleri buna itiraz edebilecekler. Oradaki binanın kaldırılması lazım. Bursa’nın mefaatine uygun bir iş yapılarak, bu planlarla bölgeye ışık olunması gerekir” dedi.
Dündar, daha sonra, 2019 yılında imza atılan önemli projeleri ve 2020 çalışmalarını Meclis üyelerine anlatarak, yatırımlara hız kesmeden devam edileceğini müjdeledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X