Yeni mezbaha açılıyor

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yapılan yeni mezbaha mayıs ayında hizmete girecek.

Yeni mezbaha açılıyor

İnegöl Belediyesi tarafından tahsis edilen 30 dönümlük araziye Kasaplar Temin Tevzi Kooperatifi tarafından yaptırılan yeni mezbahının inşaatında sona gelindi. Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 8 milyon TL’ye mal olacak yeni mezbahanın mayıs başında hizmete gireceğini bildirildi. Aktaş, “Mevcut mezbahanede 2006 yılında revizyon yapmıştık. Ciddi masraflar yapmıştık. Tabii bu bir ıslah çalışmasıydı. İnegöl köftesinin ve sucuğunun tescilli bir şekilde üretimi ile alakalı orada bir tesis oluşturmuştuk. Ama bina eskiydi ve bunun 8-10 seneden daha uzun ömrü yoktu. Nihayetinde geçen yıldan beri yaptığımız görüşmeler neticesinde bu güzel proje hayat buldu. Hakikaten çok modern bir tesis. Her şey itinalı bir şekilde hazırlanmış. Türkiye’deki sayılı tesislerden bir tanesi. 8 milyon TL’ye mal olan ve bunun yüzde 50’si Avrupa Birliği destekleri ile halledilen bir proje. Sayın valimize ve ilgili komisyonlara çok teşekkür ediyorum. Çünkü gerçekten proje aşamaları çok sıkıntılı geçti. Defalarca Bursa’ya gidildi, defalarca Ankara’ya gidildi, plan düzeltmeleri ile alakalı. Ben inanıyorum ki, İnegöl ekonomisi adına, İnegöl’de et tüketimi adına çok önemli bir tesis. Mayıs başında hizmete açacağız” dedi.

“BENİM ELİME GEÇEN BİR BİLGİ YOK”

Başkan Aktaş, telef olan 84 köpek için İnegöl Belediyesi’ne 184 bin lira ceza kesildiği ile ilgili İDOHA yöneticilerinin açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Ben de sosyal medyada okudum. Ama benim elime ulaşmış bir beyan yok. Köpekler doğal hayatın bir parçası sayıldığı için bir kamu malı gibi görünüyor. Bundan zaten bir ceza olacağını biliyordum. Biz savunmalarımızı yazmıştık. Eğer nihai bir karar gelirse bunu sizinle paylaşırım. Fakat benim elime geçen bir bilgi yok” şeklinde konuştu.

BUTİK BİR HAYVAN BARINAĞI

Yeni hayvan barınağının nereye yapılacağı hakkında da bilgi veren Aktaş, “Birkaç alternatifimiz var. Aslında bir yere karar vermiştik ama son anda bir problem çıktı. Biz çok butik bir hayvan barınağı yapmak istiyoruz. O da çok güzel bir proje olacak. Şehir içinde olması biraz sıkıntılı, ama şehirden de çok uzaklaştırmak istemiyoruz. Çünkü biraz hayvan sevgisini arttırmak, çocukların ziyaretlerine açık tutabilmek için botanik park havasında hayvan barınağı yapmak istiyoruz. Dolayısıyla çok uzak tutamayız. Yakın bir bölge olacak inşallah” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X