Yeni nesil uydu hamlesi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), yeni nesil haberleşme uydularına yönelik yatırımıyla bu alandaki iddiasını büyütmeye hazırlanıyor.

Yeni nesil uydu hamlesi

TUSAŞ, test modeli üretimine başlanan Türksat 6A uydusundan sonra yeni nesil haberleşme uyduları için kolları sıvadı.

Türksat 6A ile haberleşme uydusunu kendisi yapabilen 10 ülke arasına girecek Türkiye, uluslararası terminolojide Small-GEO olarak adlandırılan Yeni Nesil Haberleşme Uydu Projesi için fizibilite çalışmalarına başladı. TUSAŞ, Türksat 6A ve Göktürk yer gözlem uydularından elde edilen deneyimlerle Small-GEO konseptini geliştirerek önemli bir projeye imza atacak.

Small-GEO ile katma değeri oldukça yüksek uzay sistemleri alanında yurt içi ve yurt dışı uydu operatörlerinin ihtiyaçlarını aynı anda karşılayacak teknik özelliklerde bir sisteme yönelik ön çalışmalar yapılacak. Küresel pazar için de oldukça yeni ve dikkat çekici olan Small-GEO konseptinde geliştirilecek uyduyla Türkiye’ye bu alanda aynı zamanda önemli döviz girdisi sağlanması hedefleniyor.

​Küresel pazarda Small-GEO olarak tanımlanan uydular, alışılmış haberleşme uydularına göre düşük üretim ve fırlatma maliyetleri ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillenebilen esnek haberleşme çözümleriyle dikkati çekiyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X