<

‘Yenilir yutulur gibi değil’

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Orgeneral Necdet Özel’e yönelik sözlerini eleştirdi.

‘Yenilir yutulur gibi değil’
HABERİ PAYLAŞ

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Şah Fırat operasyonu nedeniyle sert bir şekilde eliştirilen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e destek verdi.

 

Hürriyet gazetesine konuşan eski Genelkurmay Başkanı Özkök, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Harbiye’de vatan konusu işlenirken dersi mi kırdın” şeklindeki sözlerinin “yenilir yutulur gibi olmadığını” söyledi.

Hilmi Özkök, şöyle konuştu: 

“Necdet Paşa’yı bütün kalbimle, yürekten destekliyorum. Genelkurmay Başkanı, siyasiler karşısında eli kolu bağlı bir insan. Kendisine böyle saydırmak adalet mi? Bu Sayın Bahçeli’ye yakışır mı? Şekil ve ifade tarzı açısından kendisine yakıştıramadım. Askerlerin siyasetçilere cevap vermesinin demokrasimizi nasıl etkilediğini maalesef biliyoruz ama bu kadar kırınca da cevap verilir. Vatan sevgisi askerlerin tekelinde mi? Siviller vatanı askerlerden daha mı az seviyor?

Büyük karargâhlarda birçok birimin hazırladığı çalışmaların sonuçları masaya yatırılarak önemli kararlar alınır. Komutanın yanında en az 1 Orgeneral, yani 2’nci Başkan, 7-8 Korgeneral (J Başkanları) ve onların ekipleri olur. Onlar en güncel bilgi ve analizleri getirirler, ihtimaller değerlendirilir ve o kararlar verilir. Bu (Süleyman Şah Operasyonu) da başlı başına bir vakadır. Değişik yorumlar yapılıyor. ‘Vatan toprağı verildi’, ‘Vatan toprağı yer değiştirdi’ diyen var. Saygı duymak lazım. Ama inancım odur ki (TSK’da) duygusallıkla, eksik bilgi ile karar verilmez.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X