Yenişehir’e modern mezbaha

Yenişehir Belediyesi ilçeye modern bir mezbaha kazandırmayı hedefliyor. Belediye Başkanı Süleyman Çelik, “Küçük Ölçekli Kesimhane ruhsatına sahip mevcut mezbahanın yerine 1. sınıf bir mezbaha yapma çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor’ dedi.

Yenişehir’e modern mezbaha
HABERİ PAYLAŞ

GÜRHAN ADANA

Yenişehir Belediyesi tarafından ilçeye modern bir mezbaha kazandırma çalışmalarında somut adımlar atılmaya başlandı. Belediyenin inşa ettirmeyi planladığı, hijyen olanakları daha yüksek mezbahanın 16 ay sonra hizmete geçirilmesi amaçlanıyor.

Yenimahalle’deki mevcut mezbahanın bulunduğu arsa üzerine inşa edilecek olan modern mezbahanın her bakımdan yararlı olacağını belirten Belediye Başkanı Süleyman Çelik, ’20 yıl önce kurulan mevcut mezbaha artık günümüz Yenişehiri’ne yeterli gelmediği bir gerçek. Küçük Ölçekli Kesimhane ruhsatına sahip mevcut mezbahanın yerine 1. sınıf bir mezbaha yapma çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor’ dedi.

Önce, belediyenin yetkili birim amirleriyle konuyu ele aldıklarını anlatan Çelik, ‘Zabıta yetkilileri, veteriner ve mimarlarımızla genel bir değerlendirme yaptık. Ardından, önceki gün Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü yetkilileriyle Ankara’da bir araya gelerek, modern mezbahanın ana hatlarını oluşturduk’ diye konuştu.

KAPASİTE ARTACAK…

Belediye Hayvan Pazarı ve mezbahasının bulunduğu 65 bin metrekarelik sahanın 4 bin metrekarelik bölümünün inşaat alanı olarak belirlendiği ifade eden Çelik, modern mezbahanın bünyesinde kesimhane, idari bina, depo, soğuk odaların bulunacağını kaydetti. Dünya standartlarında kesim işlemleri yapılabilecek bir proje üzerinde çalıştıklarını dile getiren Çelik, ‘Hijyenik ortamda yapılacak kesim sonrası etin raf ömrünü mümkün olduğu kadar maksimum düzeye çıkartmak, bölge insanına sağlıklı et sunmak başlıca hedefimiz’ dedi.

Modern mezbahanın faaliyete geçmesiyle birlikte hayvan kesim kapasitesinin de artacağına işaret eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Şu an günde 8 büyükbaş, 24 de küçükbaş hayvan kesimi yapılıyor. Modern mezbahada ise günde 75 büyükbaş, 200 de küçükbaş hayvan kesimi yapılabilecek.’

Proje çiziminin ardından yapım ihalesine çıkılacağını söyleyen Belediye Başkanı Süleyman Çelik, ‘Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle bu projemizi gerçekleştireceğiz. Modern mezbahayı ilçemize kazandırmakla, ilçemizin önemli bir eksiğini kapatmış olacağız’ ifadelerine yer verdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X