Yenişehirli ayçiçeği üreticisi umutlu

Yenişehirli çiftçiler yağlık ayçiçeği ekimini tamamladı. Geçen yıl 28 bin dönümde yağlık ayçiçeği yetiştiren çiftçi, bu yıl da rekoltenin iyi olmasını bekliyor.

Yenişehirli ayçiçeği üreticisi umutlu

GÜRHAN ADANA

1 aydan bu yana güneşli günleri fırsat bilen Yenişehirli çiftçiler, yağlık ayçiçeği ekimini tamamladılar. Çiftçinin bu yıl da umutlu bir beklenti içinde olduğunu belirten 307 Sayılı Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Hakkı Çetin, “Geçen yılki kazanç ve verimi bu yıl da elde etmeyi umuyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıl 28 bin dönüm alanda yağlık ayçiçeği yetiştirildiğini anlatan Çetin, hava koşullarının olumlu etkisiyle çiftçinin kazancının arttığını kaydetti. Çetin, “Geçen yıl kırsal alanlarda 1 dönümden 180, ovada ise 350 kilo verim alınmıştı. Dönüm başına alınan verim, ortalama 250 kilo olmuştu. Bu yıl ise dönüm başına ortalama verimin 300 kiloyu bulmasını bekliyoruz” diye konuştu.

ÖNEMLİ GELİR KAPISI

Sulu tarım yapılamayan kırsal arazilere sahip bölgelerde yağlık ayçiçeğinin önemli bir gelir kapısı oluşturduğunu ifade eden Çetin, “Geçen yıl ham yağ oranı yüzde 39 ile yüzde 48 arasında ölçülen ürünün ton fiyatı, bin 450 ile bin 700 TL arasında değişmişti. Ayrıca, kilo başına 30 kuruş da devlet desteği belirlenmişti. 2014’te ise çiftçimiz ton başına bin 100 ile bin 300 TL arasında değişen kazanç sağlayabilmişti. Yağlık ayçiçeği ekicilerimiz, bu yıl da geçen yılki kazancı bekliyorlar” ifadelerine yer verdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X